Dominik Duka: Církev a totalitarismus

29.10.2014 8:40

Při příležitosti dnešního státního svátku ČR udělil prezident republiky vyznamenání i dvěma duchovním, kteří jsou symbolem odporu vůči totalitním režimům, které naši zemi sužovaly: je to lidický farář Štemberka, který zůstal se svými bývalými farníky i ve chvíli, kdy věděl, že jde o život a čihošťský farář Toufar, kterého umučila komunistická moc.

Dominik Duka: Církev a totalitarismus
Foto: Filip Ferbie
Popisek: Kardinál Dominik Duka

Často se katolické církvi vyčítají všemožné nectnosti a hříchy, kterých se za dva tisíce let své existence její členové dopustili. Z úst posledních papežů zazněla řada omluv v nejrůznějších oblastech, v nichž členové církve selhali. Církev u nás má z posledních let zkušenost s dvěma totalitními režimy - nacismem a socialismem. Je až překvapivé, jak se v letech tzv. reálného socialismu kopírovala strategie, postoje a mechanismy pronásledování církve z doby nacismu. Pokud přečteme následující řádky, budeme možná hádat, že zazněly z úst některého komunistického ideologa, například Václava Kopeckého, Klementa Gottwalda či Antonína Zápotockého:

„Katolická církev, to je něco velikého. Ti znají své lidi. Ti vědí, kde je bota tlačí. Ale teď jejich doba minula. Dáme jim pečeť sprostých zločinců. A nepostačí-li to, vystavíme je posměchu a pohrdání. Ve filmu budeme ukazovat historii těch černých. Tu bude pak možno se obdivovat celé té spoustě nesmyslu, zištnosti, ohlupování a podvodu. Jak tahali peníze ze země. Jak čachrovali se Židy o závod, jak se dopouštěli krvesmilství. Uděláme to tak napínavé, že sen každý bude chtít na to podívat. My jsme také církev. Až budeme mít mládež – a ta to vezme za svou věc – ať se staří belhají do zpovědnic.“

Váhá-li laskavý čtenář s určením, mohu ujistit, že to jsou slova Adolfa Hitlera v rozhovoru s Hermannem Rauschnigem. Postup proti církvím, zvláště katolické, byl v Německu takovýto: došlo k zákazu katolických spolků a organizací mládeže pod církevní správou, pak se znemožnilo vyučování náboženství ve školách, charitativním a sociálním církevním zařízením byly odebrány finanční prostředky, bylo potlačeno vydávání církevního tisku, došlo na zákaz svobodného kázání a zatýkání kněží i věřících. To vše už v roce 1933. V roce 1936 začaly hospodářské procesy s řády, pak první monstrprocesy sloužící k diskreditaci církve v očích veřejnosti, rušení církevních škol, klášterů.

„Na starosti“ mělo církve jak gestapo (státní tajná policie), tak Sicherheitsdienst (bezpečnostní služba), byl zřízen i úřad pro církevní záležitosti. Nemohu se zbavit dojmu, že komunisté museli být velmi pilnými studenty těchto metod i organizací. Jejich státní bezpečnost, úřad pro věci církevní na ministerstvu a vládě, či ideologičtí okresní a krajští tajemníci jen kopírovali nacistické složky. Také postup proti církvi byl stejný: zpočátku tolerance, když ještě potřebovali hlasy věřících, pak útok na organizace mládeže a práci s ní, omezení církevních vydavatelství, uzavření církevních škol, převedení charit a sociálních ústavů pod státní správu, procesy s řeholníky a biskupy, uzavírání klášterů, procesy s kněžími a věřícími, z nichž mnozí byli odsouzeni k trestu smrti, jiní k mnohaletému žaláři a práci v uranových dolech.

Pro toho, kdo by chtěl vědět podrobnosti, včetně statistik, je tu kniha Petra Fialy a Jiřího Hanuše Katolická církev a totalitarismus v českých zemích. Je to vlastně sborník řady autorů, kteří z různých úhlů a témat pojednávají o tomto problémy. Ne nadarmo se říká, že historia est magistra vitae, tedy že historie je učitelkou života.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Dominik Duka

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Petr Dufek: Indexy nákupních manažerů za eurozónu nezklamaly

16:31 Petr Dufek: Indexy nákupních manažerů za eurozónu nezklamaly

Souhrnný PMI za země eurozóny dosáhl v červenci svého jednadvacetiletého maxima (60,6 bodů). Podle o…