Dominik Duka: Je třeba odlišit vlastenectví od vlastenčení

29.02.2012 7:33 | Zprávy

Je to jen pár písmenek, a vzniknou dvě slova, která jsou na pohled podobná, ale přitom zásadně odlišná – vlastenectví a vlastenčení. Nad tím, co v reálném životě znamenají a jak jsou zasazena do kontextu evropských hodnot, se zamýšlí kardinál Dominik Duka

Dominik Duka: Je třeba odlišit vlastenectví od vlastenčení
Foto: Hans Štembera
Popisek: Pražský arcibiskup Dominik Duka

Milí přátelé, vážení rozhlasoví posluchači, v krásných starých písních je často zmiňovaná vlast, otčina, domovina. Jako by však dnes tato slova byla příliš zastaralá. Jsme opatrní ve zjevných projevech lásky k druhým lidem, ať jsou to manželky, rodiče nebo lidé, na nichž nám záleží.

Podobný ostych je znát i na vztahu k vlastní zemi a národu. Projevy úcty a lásky k vlajce či hymně pokládáme za trochu přehnané, směšné. K tomuto osobnímu ostychu před velkými gesty dnes přistupuje i rádoby vědecké nebo politologické zdůvodnění.

Velmi často slyším, že budoucnost Evropy se opírá o princip potlačení vlastenectví a patriotismu, neboť válečná historie Evropy je svědectvím toho, jak jsou nebezpečné. Nemyslím, že toto tvrzení vystihuje skutečný problém. Deviantní formy lásky k vlasti či národu nám vždy ukazují, že v posledku se nejednalo o skutečnou lásku k vlasti, jako spíš o nenávist k druhým a nakonec i k vlastnímu národu, jak o tom svědčí případ Adolfa Hitlera. Ani občanská společnost není v protikladu k opravdové lásce k vlasti a národu.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: rozhlas.cz

Proč by se Ukrajina měla vzdát svého území?

Jde přeci o princip, proč ustupovat agresorovi? A proč vám taky píšu je, že nechápu, jak jste to myslel, že bude Ukrajina válčit o své zájmy do posledního Čecha či Slováka. Vždyť přeci ČR žádné vojáky do boje na Ukrajinu nevysílá, co vím, tak tam šlo válčit jen pár lidí dobrovolně a vláda ani vojáky...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Lukáš Kovanda: Dukovany, nebo Kocourkov? Česko může promarnit stovky miliard

18:11 Lukáš Kovanda: Dukovany, nebo Kocourkov? Česko může promarnit stovky miliard

Komentář k aktuálnímu vývoji kolem dukovanského kontraktu.