Dominik Duka: Nebyli jsme to my, kdo rozbil monarchii

27.10.2014 8:50

Čeká nás státní svátek, připomeneme si Den vzniku samostatného Československého státu. Ačkoliv od roku 1918 uplynulo hodně vody, je to téma stále zajímavé a svým způsobem živé. „Idea českého a slovenského státu postupovala velmi pomalu i v myslích tří hlavních protagonistů,“ zamýšlí se Dominik Duka.

Dominik Duka: Nebyli jsme to my, kdo rozbil monarchii
Foto: Filip Ferbie
Popisek: Kardinál Dominik Duka

Vážení přátelé, milí rozhlasoví posluchači, Výročí 28. října je u nás tradičně slaveno jako den vzniku Československa, u jehož zrodu stál Tomáš Garrigue Masaryk, Edvard Beneš a Rastislav Štefánik. Ten, kdo trochu zná dějiny, jistě ví, že to nebylo zdaleka tak přímočaře jednoduché a že představa o samostatném státním útvaru získávala na obrysech teprve během první světové války.

Jestliže monarchie byla vnímána jako „žalář národů“, nebylo na tom carské Rusko o nic lépe. Rozhodně nebylo svobodomyslnou zemí, do které by se dalo utéci. Možná i proto měli naši vojáci před sebou těžké rozhodnutí, když chtěli zběhnout na Východ.

Teprve po smrti císaře Františka Josefa I. se část vojáků už necítila vázána přísahou a po Štefánikově výzvě začali vstupovat do legií. Idea českého a slovenského státu tedy postupovala velmi pomalu i v myslích oněch tří hlavních protagonistů. Rozhodně jsme to nebyli my, kdo by rozbil Rakousko-Uhersko. Byla to spíš otázka diplomatického úsilí zmíněného triumvirátu, prozíravost, že po porážce monarchie už byl hotový rámec vzniku nového státního útvaru.

Je zpozdilé z odstupu řady desetiletí mít těmto třem za zlé, že spojili dva národy pod ideou čechoslovakismu, že na našem území byla silná německá menšina. Jsem přesvědčen, že v dané chvíli skutečně projevili více předvídavosti a diplomacie, než další výrazné evropské osobnosti.

Po bitvě je každý generálem, říká se. Proto chci s velkou vděčností vzpomenout nejen na tyto tři muže stojící u zrodu naší samostatné nové státnosti, ale i těch 150 tisíc obětí války, české muže, kteří padli i pro naši svobodu. Nejsou zapomenuti a pomníčky na téměř každé návsi jsou toho dokladem. 

Komentář zazněl v pořadu Glosa Dominika Duky  |  Stanice: ČRo Radiožurnál

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: rozhlas.cz

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Petr Žantovský: Jak jsem potkal knihy – 352. díl. Schmeedovy paměti

18:28 Petr Žantovský: Jak jsem potkal knihy – 352. díl. Schmeedovy paměti

Čtenářský zážitek Petra Žantovského z pamětí Woodyho Allena.