Dominik Duka: Promluva ze Svatováclavské pouti

01.10.2019 16:45

Promluva kardinála Dominika Duky na závěr Národní svatováclavské pouti ve Staré Boleslavi 28. září 2019.

Dominik Duka: Promluva ze Svatováclavské pouti
Foto: Hans Štembera
Popisek: Kardinál Dominik Duka

Vážený pane nuncie,
otče arcibiskupe Mons. Danieli Balvo,

děkuji Vám za vedení eucharistické liturgie a za podnětnou homilii v naší české řeči. Děkuji vám všem, kteří jste přijeli na letošní svatováclavské oslavy, nebo je sledujete z televizní obrazovky či rozhlasového přijímače. Je to devadesát let od milenijních oslav mučednické smrti svatého knížete Václava, které znamenaly smír v našem státě a uzdravení po bouřlivých událostech, které vedle radosti z nabyté svobody a smíru, znamenaly také hledání kompromisů a společných kořenů v mnohonárodnostním státě, kterým byla Československá republika.

Pokud se zamýšlíme nad smyslem dnešního svátečního dne a hledáme odpovědi na různé otázky, odpovím vám slovy docenta Vratislava Vaníčka z jeho monografie o sv. Václavovi: „Pokud se zamýšlíme nad naší národní a jazykovou identitou, nad jejími kořeny a nejstarší duchovní podobou, možná i nad smyslem politické existence českého národa ve středu Evropy, dojdeme chronologicky vždy až k místům a památkám spojeným se sv. Václavem. A samozřejmě také o něco dále, v případě panovnické moci a křesťanství na Velkou Moravu, odkud Přemyslovci převzali svou víru (jak připomíná legenda o mariánském paladiu země české, měděné plastice s příměsí zlata, údajně darované Metodějem sv. Ludmile, Václavově babičce). Žádná studie věnována identitě českého národa nemůže pominout reflexivní hymnus: Svatý Václave, vévodo České země, kníže náš, který je svým způsobem i novodobou obranou jeho existence (nedej zahynouti, nám ni budoucím).“ (viz Vratislav Vaníček: Svatý Václav, str. 7) Tento hymnus zazní nakonec našich oslav.

Je to také devadesát let od ukončení dostavby katedrály sv. Víta, která slaví své devadesáté výročí. S ní ho slaví i katedrála sv. Václava v Olomouci spolu s více jak 335 kostely sv. Václava v ČR, s více než 60 svatyněmi sv. Václava v USA a sv. Václavu byly zasvěceny katedrály v Krakově a slezské Svídnici, jako je mu i zasvěcen oltář sv. Václava v bazilice sv. Petra v Římě. Mám tak příležitost popřát všem Václavům a Václavám k jejich svátku. Zasílám toto přání k nebesům prezidentu Václavu Havlovi a Václavu Bendovi. Sluší se popřát také prezidentu Václavu Klausovi a biskupu Václavu Malému, který slaví svátek sv. Václava na Šumavě v Austrálii. O státním svátku přeji i vše dobré a hojnost zdraví k sedmdesátým pátým narozeninám prezidentu Miloši Zemanovi. Ještě jednou dík vám, vedení města, představitelům veřejného života, armádě a policii ČR, jako i všem přítomným poutníkům, biskupům, kněžím, jáhnům a vám milé sestry a bratři zde ve Staré Boleslavi či u televizních obrazovek a rozhlasových přijímačů.

A tak odejděte s vědomím, že: „nefalšované dramatické momenty daly našim dějinám v případě sv. Václava smysluplnější tvář!“

Dominik kardinál Duka

Zdroj: dominikduka.cz

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zdeněk Jemelík: Je žadatel o podmínečné propuštění z vězení lidská bytost?

9:01 Zdeněk Jemelík: Je žadatel o podmínečné propuštění z vězení lidská bytost?

Během dlouhých let činnosti občanského aktivisty v oblasti trestního řízení jsem měl opakovaně příle…