Eman Pluhař: Návrh na Evropskou republiku regionů

22.06.2017 13:03

Na nový dopis do Frankfurtu - jako od Františka Palackého - to nevypadá. Ale dlužno připomenout, že Palacký varoval Čechy před Německem a Ruskem a jako řešení i pro své krajany nenavrhoval nacionalismus, ale něco jako Rakouskou federaci národů.

Eman Pluhař: Návrh na Evropskou republiku regionů
Foto: Archiv
Popisek: Mapa Evropy
reklama

Měl na mysli větší celky, evropskou rovnováhu, ale byl naprosto jasný a národní. Z rakouských národů potřebných ochrany ve větším celku vyjmenoval podunajské Slovany, Valachy, Maďary, Němce a Poláky. Ulrika Guerotová ve své aktuální knize Nová občanská válka jde ve stejném směru. Chce oslabit nacionalisty, ale nikoliv pomocí federace, ale volbami dle regionů. Její návrh je přesto subtilní.

Pokud tomu dobře rozumím, národní státy, hranice atd by zůstaly zachovány tak, jak jsou, dál by se volilo tak, jak se volí, do národních parlamentů, ale změna by byla ve volbách do Evropského parlamentu. Tady by se volilo podle regionů. Uvnitř národních států by se pak na základě regionů mohly organizovat více či méně evropsky orientované strany. Proti sobě by stály strany s nacionalisticky národní a evropsky národní orientací, to by byla ta nová občanská válka.

Vlastence všeho druhu by mohlo také zajímat, že Německo by se rozdělilo asi tak na pět regionů. Ale do takových podrobností U.Guerotová nejde. Jako příklady regionů uvádí Katalánsko, Skotsko, Severní Irsko.

Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Petr Žantovský: Jak jsem potkal knihy – díl 171.  Antisemitismus: tady a teď

15:22 Petr Žantovský: Jak jsem potkal knihy – díl 171. Antisemitismus: tady a teď

Deborah Ester Lipstadtová (*18. března 1947 v New York City) je americká historička, profesorka mode…