Filip Andler: Blíží se pád premiéra Matoviče?

28.12.2020 7:36

Od posledních parlamentních voleb na Slovensku ještě neuplynulo ani deset měsíců a podle aktuálního průzkumu voličských preferencí nezůstal kámen na kameni. Prudce padá popularita premiéra Igora Matoviče v čele hnutí OĽaNO a naopak raketově roste obliba nové strany Hlas – sociální demokracie expremiéra Petera Pellegriniho.

Filip Andler: Blíží se pád premiéra Matoviče?
Foto: repro Pravda.sk, tan
Popisek: Igor Matovič

Padá hvězda

Matovič vyhrál volby z 29. února se slibem boje proti korupci, klientelismu a mafiánským strukturám uvnitř státu. Jsou zde jisté paralely s českým hnutím ANO, které také vzniklo jako „akce nespokojených občanů“ za účelem odtsavení od moci prohnilých a zkorumpovaných tradičních politických stran. Hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OĽaNO) tehdy získalo 25 % hlasů, avšak podle průzkumu agentury AKO ze 17. – 19. prosince, který vychází z reprezentativního vzorku tisíc respondentů, by nejsilnější vládní stranu nyní volilo pouze 14,2 % dotazovaných a spadla by tak až na třetí místo. Co je příčinou tak enormního poklesu preferencí?

Za všechno může COVID-19

Je to především aktuální pandemie, které se premiér snaží čelit velmi tvrdými a razantními opatřeními omezujícími svobody občanů. Stejně jako ve většině evropských zemí i na Slovensku už jsou lidé z vládních opatření unavení, naštvaní a tato frustrace se projevuje v rostoucí nedůvěře vůči vládám, které je nařizují. K tomu se přidávají i neshody uvnitř koalice, kde premiér Matovič je za toho zlého, který pořád něco zakazuje a vicepremiér a ministr hospodářství Richard Sulík za toho hodného, bránícího ekonomiku a zájmy podnikatelů. Právě Sulíkova Svoboda a solidarita (SaS), která ve volbách získala 6,3 %, by si nyní přičetla deset procent, což ji katapultuje na pozici druhé nejsilnější strany (16,2 %). Ambiciózní Sulík se netají aspiracemi na post ministerského předsedy a nehodlá se spokojit pouze s rolí juniorního partnera v pravostředové vládě. Dlouhodobé napětí mezi premiérem a jeho ministrem vyvrcholilo emotivním rozhovorem, v němž Matovič označil Sulíka za idiota a vyzval ho k rezignaci.

Anketa

Která z mrtvých osobností Vám nejvíce schází?

hlasovalo: 37611 lidí

Dvě sociální demokracie

Nejvíce však z celé situace těží opoziční nová formace expremiéra P. Pellegriniho Hlas, která vznikla na konci června secesí ze Směru Roberta Fica. Obě partaje mají v názvu „sociální demokracie“ a míří na stejný levostředový elektorát. Je evidentní, že sice zavedená, ale také zkompromitovaná značka Směru ztrácí na přitažlivosti, neboť Hlas ji válcuje velkým náskokem a je aktuálně s 22,8 % nejpopulárnější stranou v zemi. Směr, který ve volbách získal 18,3 % hlasů, by po odchodu Pellegriniho a spol. dosáhl jen na 9 %. Dvě sociálně demokratické strany nemohou na politické scéně vedle sebe dlouhodobě koexistovat, a tak se jako určité východisko jeví posun Směru výrazně doleva, kde může sehrát roli postkomunistické levice a přitáhnout tak radikálněji naladěné a starší voliče, kteří s nostalgií vzpomínají na husákovskou éru socialistického Československa.

Na chvostu preferencí

Dvě zbývající vládní strany ztrácí přízeň a balancují na hranici volitelnosti. Národně konzervativní hnutí Sme rodina Borise Kollára pokleslo z 8,2 % volebního zisku na aktuálních 5,7 % a strana Za lidi exprezidenta A. Kisky se propadla z 5,8 % na 4,7 % a zůstala by tak před branami parlamentu. Celkově vzato by současná čtyřkoalice již nedisponovala parlamentní majoritou, čehož se snaží využít opozice k vypsání referenda o předčasných volbách. Centristická formace Progresivní Slovensko – Spolu mající blízko k prezidentce Z. Čaputové si udržuje přízeň 7 % voličů. Dobrou zprávou je výrazný pokles fašistických Kotlebovců hlásících se k odkazu válečného Slovenského štátu – z 8 na 5,7 %. Za zmínku stojí ještě 4,7 % pro Křesťansko-demokratické hnutí (KDH), někdejšího matadora slovenské politiky, nyní neparlamentní stranu.

Aktuální trendy

Volební průzkumy je třeba brát s určitou rezervou, nicméně indikují změny nálad ve společnosti. Trend je takový, že současný premiér ztrácí podporu lidí a z vlády je nejpopulárnější Sulíkova SaS, která má nakročeno stát se lídrem slovenské pravice. Na levém spektru dominuje Hlas P. Pellegriniho, který vytlačuje na okraj dlouholetého hegemona slovenské politiky – Směr R. Fica. Jistotu parlamentních křesel nemají čtyři uskupení paběrkující okolo pětiprocentní hranice. Vývoj na slovenské politické scéně je však poměrně turbulentní, a pokud se opozici nepodaří vyvolat předčasné volby, za více než tři roky do řádného termínu může být vše úplně jinak.

Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

Andrej Babiš byl položen dotaz

VY

Je dobré, že jste si uvědomil, že nemáte na to, být prezident, ale prý zas chcete být premiér. A co takhle skončit? Proč nechcete z politiky odejít, byť jak sám říkáte, Vaše žena a rodina by to ocenili? A určitě ne jen oni.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Petice proti zástavbě bojiště na Bílé hoře

7:33 Petice proti zástavbě bojiště na Bílé hoře

Hrozí zástavba bělohorského bojiště v okolí mohyly, včetně zástavby na hrobech padlých Moravanů na l…