Filip Andler: Sýrie hladoví

16.02.2021 20:32 | Zprávy

Téměř deset let trvající občanská válka v Sýrii je fakticky u konce a jejím vítězem je Syrská arabská armáda v čele s prezidentem Bašárem Asadem, kterému se podařilo s pomocí Ruska, Íránu a Hizballáhu porazit islamistické teroristy. V zemi stále ještě doutná několik ohnisek odporu, zejména na hranicích s Tureckem, které je patronem džihádistů. Západ, který od počátku protivládní vzbouřence podporoval, se nemůže smířit s jejich porážkou, a tak se rozhodl Sýrii vyhladovět prostřednictvím sankcí.

Filip Andler: Sýrie hladoví
Foto: Repro Youtube
Popisek: Syrský prezident Bashar Al-Assad při projevu

Nedostatek potravin a pohonných hmot

Většina klíčové infrastruktury byla zničena bombardováním a tvrdými frontovými boji. Výrobu potravin, energetiku a veškerý průmysl dlouhotrvající válka těžce poznamenala. Dlouhé fronty lidí čekajících před pekařstvími na dotovaný chléb, kolony aut na čerpacích stanicích a neustálé výpadky elektřiny jsou každodenní rutinou. Země zažívá nejhorší potravinovou a palivovou krizi v moderní historii. Podle statistik si 9,3 milionů Syřanů není jistých, zda budou mít druhý den co jíst. Navíc severovýchod země, který je obilnicí Sýrie, ovládají Kurdové – spojenci USA, kteří s režimem v Damašku ohledně dodávek obilí dosud nedospěli k nějaké dohodě. Sýrie, jež před válkou pšenici vyvážela, se stala částečně závislou na dodávkách z Ruska, avšak pomoc z Moskvy byla v posledních měsících výrazně omezena. Rusko zredukovalo prodej mouky do zahraničí, aby mělo rezervy během nejisté doby pandemie. Americké sankce na ropu a plyn znamenají, že je do Sýrie dovážena pouze íránská ropa. Nedostatek této základní suroviny má zásadní vliv na odvětví zemědělství a energetiky, což dopadá i na místní podniky. Prezident Asad tvrdí, že libanonské banky disponují přinejmenším dvaceti miliardami dolarů, které kdyby nebyly syrskému režimu zadržovány, by mohly okamžitě vyřešit současnou ekonomickou krizi.

Sankce, chudoba, kriminalita

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Proč EU řeší tresty za znásilnění?

Nemám nic proti zpřísnění, ale neměl by si to každý stát řešit legislativně sám? Proč mám dojem, že se EU plete do vnitřních záležitostí států čím dál víc? Kde končí její kompetence? Proč neřešíte třeba nelegální migraci, s kterou jste od voleb nepohnuli?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Paroubek: Těžké je spojování levice

15:49 Jiří Paroubek: Těžké je spojování levice

Česká pravice má jednu obrovskou přednost.