Filip Hrbek: Nezbývá než doufat, že stále ještě žijeme v právním státě

16.07.2013 20:57 | Zprávy

Olomoucké vrchní státní zastupitelství (shodou okolností to, které má být vládním návrhem zákona o státním zastupitelství zrušeno) spolu s ÚOOZ prošetřuje, zda došlo v případě tří exposlanců k jejich uplacení výměnou za pozice v dozorčích radách státních podniků.

Filip Hrbek: Nezbývá než doufat, že stále ještě žijeme v právním státě
Foto: hns
Popisek: Fotokoláž.

Tento čtvrtek (11. 7.) jsem v České televizi shlédl rozhovor s panem doktorem Ištvánem. Ten v něm vysvětloval svoji „právní konstrukci“ (jeho slova), že jednání poslanců bylo úplatkem, protože se ještě před hlasováním s někým (patrně Petrem Nečasem) dohodli, že když budou hlasovat takto a takto, tak že za to poté dostanou odměnu ve formě pozic ve státem vlastněných či spoluvlastněných firmách („opatří si neoprávněný osobní prospěch“). Pan doktor dále odmítal, že by se pokoušel kriminalizovat veškerou politiku, protože podle jeho mínění je rozdílem právě ona dohoda ještě před samotným hlasováním, díky níž si dotčení zajistili budoucí osobní prospěch.

Kde je ale rozdíl oproti běžné, standardní politické praxi? Nemusím ani říkat nepěkné nebo morálně špatné, prostě normální koaliční politice (můžeme „poděkovat“ absenci většinového volebního systému při volbách do Sněmovny). Jak se tento popis pana doktora liší od povolebních jednání v rámci snahy ustanovit koalici? Tam je ten proces přeci stejný – nový premiér jedná s vedením budoucího koaličního partnera o tom, že poslanci (a budoucí ministři) této strany budou i například navzdory svému niternému přesvědčení hlasovat pro důvěru vládě, za což výměnou obdrží pozice na ministerstvech, které jsou navíc placeny lépe než pozice poslanců (což v případě tři exposlanců dokonce tak není), a tím pádem si zajistí budoucí osobní prospěch. Rozdíl oproti konstrukci pana doktora? Žádný. Snad jen ten, že to nyní vyšetřované jednání mohli policisté přímo odposlouchávat. A tento rozdíl sám pan doktor nepřímo potvrdil. Nabízí se tedy otázka – musí se teď budoucí vítěz voleb bát, že také bude odposloucháván a následně obviněn?

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Článek obsahuje štítky

státní zastupitelství , ÚOOZ , Hrbek

autor: pravybreh.cz

Jak se postavíte k výsledku voleb?

Budete respektovat vůli voličů a dáte šanci sestavit vládu tomu, kdo volby vyhraje? Řeší se teď třeba jmenování Babiše, který je trestně stíhaný, ale jestli to lidem nevadí a zvolí ho, neměl by dostat šanci sestavit vládu? A byl byste pro, aby trestně stíhaný člověk nemohl kandidovat? Třeba mě by to...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
style="min-height:300px;"> reklama
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Paroubek: Sterzikův komický zákrok vůči Přísaze

12:16 Jiří Paroubek: Sterzikův komický zákrok vůči Přísaze

Není to tak dlouho, co spolu koalice Stačilo! a šéf Přísahy Šlachta jednali o předvolební spolupráci…