Minulý týden (7. 1. 2012) vyšel v Parlamentních listech článek Petra Macha o tom, jak chce Brusel získat finanční podíl z prostituce provozované v ČR. Považujeme za vhodné uvést na pravou míru některé nepřesnosti, kterých se Petr Mach v článku dopouští. Autor se dotýká celé řady témat, bohužel však pomíjí ekonomickou podstatu problému. Než se do ní pustíme, připomeňme, že odhad výkonu ekonomiky včetně odhadu hrubého domácího produktu (HDP) je konstruován v souladu s celosvětovými standardy. Nejde přitom o specifikum Evropské unie; pro členské země EU je pouze mezinárodně uznávaná metodika ukotvena legislativně a je tedy pro ně závazná.
Celý článek Petra Macha čtěte ZDE
Petr Mach se ve svém článku zabývá prostitucí, přičemž zpochybňuje účelnost jejího odhadu. Ekonomika přitom není tvořena pouze ekonomikou legální nebo etickou. Z přísně ekonomického pohledu je poskytování sexuálních služeb (prostituce) služba jako každá jiná. Stejně jako lze poskytovat masáže cizincům, čímž dochází k vývozu služeb, tak řada zahraničních turistů využívá poskytovaných sexuálních služeb a ta se tak stává součástí koloběhu zboží, služeb i důchodů. Pokud bychom vyloučili z popisu tohoto koloběhu jakýkoli jeho článek, dopustili bychom se hrubého omylu, neboť i poskytovatelé sexuálních služeb platí nájem, elektřinu a vodu a utrácejí vydělané peníze i na svoji soukromou spotřebu, a to ve zcela legální sféře. Pokud bychom prostituci neodhadovali, pak by nám při bilancování jednotlivých transakcí chyběl zdroj disponibilního důchodu prostitutek a prostitutů.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Názory, ParlamentniListy.cz