František Kašpárek: Třetí lež

06.11.2022 14:53 | Komentář
autor: PV

S trochou nadsázky, v České republice zuří, nebo spíše prská, studená občanská válka. Názorové zákopy jsou vykopány, argumentační zbraně nabity, pytle (pro komentáře) připraveny.

František Kašpárek: Třetí lež
Foto: Screen CNN Prima News
Popisek: Hosté nedělní Partie Terezie Tománkové na CNN Prima News

Říká se, že jsou tři druhy lží. Lež úmyslná, lež milosrdná a statistika. V Partii Terezy Tománkové na CNN Prima News zasedli proti Janě Mráčkové Vildumetzové z hnutí ANO a Karle Maříkové z SPD Jan Bartošek za lidovce a Marcel Kolaja za Piráty. Řeč byla pochopitelně, mimo jiná témata, o Ukrajině, kdo ji podporuje, kdo málo, kdo vůbec, a - jak jinak - kdo je naopak pro Rusko. Řeči se vedou, řeka teče, tady nám přitekl barevný graf. Vylovil ho Bartošek. Předtím zřejmě prodělal těžké dilema, protože pravil, že graf původně vytáhnout nechtěl, ale musí. Podle lidoveckého poslance poslední průzkumy ukázaly, že 67 procent příznivců SPD a 38,7 příznivců hnutí ANO fandí Rusku. Líbí se mně ta přesnost na sedm desetin.

Ponecháme stranou, jaký má kdo názor na SPD nebo na hnutí ANO. Tady nejde o SPD ani o hnutí ANO, ale o modelový způsob, jakým se postupuje proti všemu, co není v souladu s „jedinou povolenou verzí“. Dehonestace, dvojí metr, omezení škály přijatelných názorů; systém nutí lidi k přetvářce, k vynucenému souhlasu. Jistě, nefunguje to stejně jako v komunistické nebo nacistické totalitě, ale člověk může být vyřízen jinými způsoby. Profesně, společensky, existenčně. Metody se mění, podstata zůstává.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Hraná nula

Paní Nerudová, zaujalo mě vaše přirovnání Turka k hranaté nule. Co tím je myšleno?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Přemysl Votava: Maminko, pošlete mi kůrku chleba...

15:57 Přemysl Votava: Maminko, pošlete mi kůrku chleba...

...třeba tu pro králíky. Dne 10. června 1942 dopadla německá pomsta na hornickou vesnici Lidice neda…