František Mareš: O zpravodaji obce Ratboř a věcech obyčejných a jiných…

25.01.2022 14:45 | Komentář

Obec Ratboř lze nalézt na dvacáté páté straně automapy Marca Póla, Česká republika, ve čtverci 5 G. V jejím sousedství jsou obce Sedlov a Těšínky. Na horizontu dominují kopce tak kolem tři sta metrů nad mořem. A těmi nejnižšími místy se vine Chotouchovský potok, aby jeho voda nakonec splynula s Labem.

František Mareš: O zpravodaji obce Ratboř a věcech obyčejných a jiných…
Foto: Archiv FM
Popisek: František Mareš, předseda Spolku ARS MAGNA 21

Úrodný kraj, příjemní lidé, život zde někdy spěchá, jindy ne. Prostě jde svým tempem a jako stín u nohou si nese slova, která patří ke každému probuzení: „Dobrý den.“, protože pozdravení je jako podání ruky. Prostě lidé tu jeden druhého znají. Snad si tohoto faktu kdysi všiml i výjimečný architekt Jan Kotěra a postavil zde exkluzívní vilu, která nyní slouží jako hotel.

Ale proč o obci Ratboř píši?

Listuji šestnácti stranami občasného zpravodaje obcí Ratboř, Sedlov a Těšínky a protože se v polygrafii a psaní dost vyznám, podotýkám, že listují s nadšením. Ne pro dobrý tisk, grafickou úpravu, ale především pro obsah.

Slova, jako základ komunikace, jsou zde slovy. Co popisují se stalo, případně se stane. Co se postavilo, postaví a realizační problémy jsou pro každého srozumitelně pojmenovány  včetně jejich momentálního stavu.

Stránku za stránkou uvažuji nad otevřeností napsaného, ať již starostou obce Mgr. Milana Jeneše, Šárkou Bencovou z Ratbořáčku, Pepou Bencem ze Slavoje Ratboř, Petrem Hronem starostou SDH, Janem Škarkou, mysliveckým hospodářem i Martinem Zámečníkem  vedoucím střediska Modrá želva Ratboř.

Zprávy nejsou polopravdy, které nás denně obklopují z masmédií, nejsou to zveličené problémy věcí zbytečných a plytkých, které nám ztrpčují den a ničí vztahy mezi lidmi. Jsou to příběhy zdánlivě „obyčejného života“, ale právě v něm se rodí ten neobyčejný. A jako kraj kolem nás v nás zůstává. A po letech ještě víme, že tady jsme doma.

Starosta obce Ratboře Mgr. Milan Jeneš

Samozřejmě život není idyla a neskládá se jen z vítězství. Podle starých filosofů prohra a síla se zvednout, často pomohly víc, než vítězství samo.

A s poslední stránkou občasného zpravodaje by se mi chtělo počítat, co všecko se dá na celkem malé ploše tří obcí a s omezeným počtem lidí udělat.

Nezapomenout na seniory a jubilanty, žijí přece s námi, postarat se o ty mladé a nejmenší, pohádkou je vést krajinou a potkávat „živou pohádku lidí, které denně potkávají „a ukázat jim vše, co je možné…

Oproti jiným obcím, kde fotbalová hřiště zarostla tráva a z břeven oprýskala barva, měli v Ratboři  při náboru 32 dětí od pěti do deseti let... a pak, že děti nechtějí sportovat? A když jsme u té obyčejnosti, i nová lávka přes potok zkracuje cestu a něco je najednou dosažitelné a blíž. A nějak nás přibližuje k nám samým.

Závěrem snad zbývá jen připomenout citát moudrého Epikteta. Na otázku, kterou dostal od uchazeče o místo ve vedení obce: „Jaké místo tedy budu v obci zaujímat?“ odpověděl:  „Takové, na jaké stačíš, zachováš-li při tom svou věrnost a čest.“

A naplňují-li obsah řečeného občané Ratboře, Sedlova a Těšínek, proč potom ne parlament a jeho poslanci? Odpadlo by bezduché tlachání o demokracii a byli bychom blíž, když ne jejímu naplnění, tak alespoň podstatě.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

Mgr. Jaroslav Bžoch byl položen dotaz

Co čekáte od Putina?

A myslíte, že se Švédsko a Finsko stanou členy NATO nebo kdo-co tomu podle vás zabrání? Co třeba Turecko? A kdyby se stalo členem, Putin už avizoval, že by to nenechal bez reakce, a že by byla ostrá, i když nechápu proč. Kdyby byly jejich vztahy tak dobré, jak tvrdí, tak proč se plést do vnitřních ...Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Miroslav Kulhavý: Diletanti kam se jen podíváš; paradoxně na obou stranách

15:33 Miroslav Kulhavý: Diletanti kam se jen podíváš; paradoxně na obou stranách

Válka je ten nejhnusnější způsob řešení rozporů. Ukrajinský exodus nemá jen jedno vysvětlení; dle zn…