František Matějka: Fero Fenič a Letiště Ruzyně. Z cizího žít a z cizího přejmenovávat

07.10.2012 15:27

Nemůže být typičtější iniciátor přejmenování letiště v Ruzyni, než je Fero Fenič. Do jeho filmů a festivalu jsme už nasypali pěkný balík z veřejných peněz. A on má tu drzost mluvit o úspěchu a uživení se nekomerční tvorbou.

František Matějka: Fero Fenič a Letiště Ruzyně. Z cizího žít a z cizího přejmenovávat
Foto: Hans Štembera
Popisek: K výročí 76. Havlových nedožitých narozenin se pražské ruzyňské letiště přejmenovalo na Václav Havel airport Prague

„Inicioval jste petici, dostával výhrůžné vzkazy, musel přesvědčovat politiky... Přesto jste po celou dobu věřil, že letiště bude nakonec přejmenováno?“ „Vždy když něco dělám, tak v to věřím. To patří k mé profesi. A nejen, že věřím, ale také se snažím tu myšlenku dotáhnout do konce. Třeba když jsem zakládal studio Febio, tak mi každý říkal, že to není možné, aby tu existovalo studio, které bude dělat nekomerční tvorbu a uživí se tím. No a povedlo se to a žádné jiné studio to už nedokázalo. Jediná myšlenka, která se mi nepovedla, byla televize Febio, ale tam mě zradil investor.“ (celý rozhovor zde) Tak to je naprosto, ale naprosto přesný.

Česká televize, Hlavní město Praha, Státní fond České republiky pro rozvoj české kinematografie, Ministerstvo kultury České republiky, Městská část Praha 5, značka Klasa Ministerstva zemědělství České republiky, Dopravní podnik hlavního města Prahy, Národní muzeum, Česká filharmonie… to je částečný výpis těch, kteří jsou partnery Fero Feniče při pořádání jen letošního Febiofestu. Když se podíváte na jeho tvorbu, tak v převážné většině najdete „vyrobil pro Českou televizi“, nebo „koproducent Česká televize“. Když si přečtu jeho výše uvedenou větu „Třeba když jsem zakládal studio Febio, tak mi každý říkal, že to není možné, aby tu existovalo studio, které bude dělat nekomerční tvorbu a uživí se tím.“, je mi v kontextu skutečnosti zle od žaludku. Je přímo ukázkově příkladné, jak de facto jediný komerční projekt Fero Feniče, soukromá televize, nevyšel. Prý ho zradil investor. Byl to totiž investor soukromý a na rozdíl od veřejných institucí a podniků uměl počítat…

Přejmenování letiště je přesně ze stejné kategorie. Stavět si pomníky za cizí, stejně jako z cizího se nekomerční tvorbou „uživit“. Uživit se, což v podání Fero Feniče znamená stát se po sametové revoluci milionářem, nekomerční tvorbou, to je snad jedno z nejhorších slovních spojení, které znám. A přejmenovat za veřejné peníze letiště Ruzyně a ještě si to klást jako zásluhu? To už by si snad v době rozkladu veřejných financí zasloužilo výjimečný stav a polní soud.

Psáno pro blog idnes.cz

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: František Matějka

Ing. Věra Kovářová, MIM byl položen dotaz

věk dožití ve zdraví

Sama zde píšete toto: ,, V roce 2017 byl obvyklý věk dožití ve zdraví u mužů 61 let a u žen 62 let.“ Jak ale tedy vysvětlíte, že vy prosazujete odchod do důchodu déle, a to třeba i o 5 a více let?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Petr Žantovský: Jak jsem potkal knihy – díl 354. Karel Kryl – Titulkář

16:40 Petr Žantovský: Jak jsem potkal knihy – díl 354. Karel Kryl – Titulkář

Každý zná Karla Kryla jako písničkáře, ale už méně jako básníka, natož autora drobnějších próz, psan…