František Matějka: Konečně dobrá zpráva, stav lidských práv v ČR se zhoršil

30. 6. 2012 11:02

Věznice jsou čím dál přeplněnější, zastavilo se začleňování romských dětí do běžných škol, roste prý nenávist vůči Romům, přibývá výpadů proti sexuálním menšinám a vládní škrty prý dopadly na seniory, neúplné rodiny, děti, nezaměstnané i postižené. To jsou hlavní závěry zprávy Českého helsinského výboru o úrovni lidských práv v ČR za rok 2011.

František Matějka: Konečně dobrá zpráva, stav lidských práv v ČR se zhoršil
Foto: facebook
Popisek: František Matějka

Řada lidí se prý propadá stále více do chudoby, u Romů se nelepší situace se zaměstnáváním ani v oblasti jejich bydlení, a dokonce se prý zhoršuje i jejich bezpečnost. Prý je příslušníci většinové společnosti nenávidí stále víc - k protestům na Šluknovsku se dokonce, představte si to, přidávali kromě „extremistů“ i „normální“ lidi. Také média údajně přilévají oleje do ohně, když prý o romské problematice neinformují objektivně. Českému helsinskému výboru naopak imponovalo konání prvního „průvodu hrdosti“ Prague Pride, jakkoli prý přibývá i výpadů proti lesbám, gayům, bisexuálům a transsexuálům.

Vše výše uvedené je pro aktivisty z Českého helsinského výboru pod vedením Anny Šabatové (to je ta, co stojí v čele podporovatelů kandidáta na prezidenta Jiřího Dienstbiera, mezi nimiž najdete i Kellera nebo Špidlu) důkazem, že se v České republice zhoršil stav lidských práv. Asi nepřekvapí, že to vidím opačně. Média nepřilévají olej do ohně. Média se jen nebojí v otázce Romů konečně zpravodajsky informovat, nikoli cíleně usměrňovat veřejné mínění. Kéž by tento trend převzala i v případě normálního zpravodajství a lidi jako Drtinová nebo Moravec u nás a Hrnčířová v Bruselu si nehráli na vykladače pravdy. Výpady proti lesbám, gayům, bisexuálům a transsexuálům tu nebyly v takové míře do té doby, než se tito lidé začali producírovat v ulicích a sami na sebe upozorňovat s cílem získat víc, než jim náleží jako každému jinému. (pozn.: K mému známému přijeli na výměnný pobyt lidé z Indonésie. Ve Vídni viděli po přistání jako první seznámení se s Evropou v životě „průvod hrdosti“. Známému chvíli trvalo, než jim vyvrátil jejich nabyté přesvědčení, že takhle tu žijeme na starém kontinentu všichni...)

Škrty, jakkoli s nimi nesouhlasím, neboť nejsou součástí skutečných systémových změn, se samozřejmě nedotkly jen seniorů, neúplných rodin, dětí, nezaměstnaných a postižených. Dotkly se jich zkrátka také, stejně jako všech jiných občanů České republiky. Nechápu, proč by některé skupiny měly být výjimkou. Pokud chce navíc někdo mluvit o chudobě, měl by se jet podívat spíše trochu více na jih, než o ní psát v souvislosti s ČR. No, a že věznice jsou stále plnější? A že je u nás na 100.000 obyvatel víc lidí v base, než v Rakousku? Zaprvé je to zjevně stále málo a zadruhé to bude spíše tím, a je mi to jako Čechovi líto, že z těch 100.000 Rakušanů zkrátka do té basy patří díky způsobu života a hodnotovému řebříčku zjevně méně lidí, než u nás.

Inu, jak jsem uvedl v nadpisu: Stav lidských práv v ČR (očima Českého helsinského výboru) se zhoršil. Konečně dobrá zpráva! Svět je hned o něco přirozenější, než nám sociální inženýři naplánovali. 

Psáno pro blog idnes.cz

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: František Matějka

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Karel Sýs: Sbohem, náš krásný plameni…

14:55 Karel Sýs: Sbohem, náš krásný plameni…

Když Zdeněk Mahler v roce 2011 přebíral Cenu Unie českých spisovatelů za celoživotní dílo, nebylo je…