František Matějka: Pokud budou stíháni fotbaloví fanoušci za karikaturu na stadionu, chci být stíhán společně s nimi

05.08.2015 21:20

Severská postava se štítem opatřeným nápisem Europa, kopající vousatého vepře s turbanem, kterému vypadává z kopýtka korán, je v České republice důvodem k policejnímu „řešení“. Policie snad není „Já jsem Charlie“?

František Matějka: Pokud budou stíháni fotbaloví fanoušci za karikaturu na stadionu, chci být stíhán společně s nimi
Foto: facebook
Popisek: František Matějka
reklama

„Kolegové mají fotodokumentaci i záběry z kamer. Dotyční jsou podezřelí ze spáchání trestného činu podněcování nenávisti vůči skupině osob nebo omezení jejich práv a svobod,“ uvedla krajská policejní mluvčí Vlasta Suchánková. „Potřebujeme ještě posudek znalce z oboru extremismu.“ To vše proto, že si fotbaloví fanoušci dovolili vyvěsit transparent, který si dle představitelů naší státní moci zaslouží „řešit“.

Fanoušci prý podvedli klub, když ve schvalovacím procesu předložili jinou verzi transparentu, než který pak ve skutečnosti použili. Dobrá, tomu rozumím. Když už jsou nastavena nějaká pravidla mezi soukromoprávním klubem a soukromoprávními fanoušky, a tato pravidla, na která obě strany přistoupily, jedna ze stran poruší, nelze to nechat bez odezvy. Fotbalový stadion by měl sloužit ke sportu a fandění, nicméně pokud není někomu na stadionu ublíženo fyzickým násilím, pak jakékoli jiné projevy, byť jakkoli dle současných měřítek nekorektní, musí zůstat pro státní moc tabu. Neplatím si státní moc z daní proto, aby stíhala, obviňovala, soudila a nedejbože zavírala lidi za slova, ať již vyřčená, nebo napsaná. A už vůbec si neplatím státní moc k tomu, aby stíhala občany České republiky za namalované obrázky.

Když za nepoměrně tvrdší letité karikatury vystříleli islamisté francouzskou redakci Charlie Hebdo, na každém rohu visely nápisy „Já jsem Charlie“ a političtí představitelé napříč stranami u nás i v Evropě měli plnou hubu svobody slova a projevu bez rozdílu místa a času. Za karikaturu na fotbalovém stadionu dnes ale naše policie fanoušky „řeší“. Zřejmě měli tu smůlu, že je za tu karikaturu někdo z islamistů taky nesejmul. To pak byli zase všichni „Charlie“, měli plnou hubu svobody a pro pozůstalé by vypsali sbírku. Pokud toto „řešení“ bude znamenat, že budou fotbaloví fanoušci Jablonce nad Nisou stíhání, veřejně se hlásím k jejich transparentu a obsahu na něm a chci být stíhán společně s nimi. Tohle si nelze nechat líbit, ani jako případný veřejný spor se státní mocí ujít.

Jestli fanoušci podvedli klub, je to věcí fanoušků a klubu. Udělat z toho ale podezření ze spáchání trestného činu podněcování nenávisti vůči skupině osob nebo omezení práv a svobod, to je teprve prasárna. Za omezení práv a svobod považuji v tomto případě naopak práci policie a státní moci vůči fanouškům. A za to policistům na plat fakt nepřispívám. Policisté by si měli připnout placku „Já jsem Charlie“, dokud ještě, společně s uveřejňováním islamistických karikatur fanoušky, mohou.

Psáno pro blog idnes.cz

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jan Frait, Adam Kučera: Hrozí evropské ekonomice japonizace?

17:34 Jan Frait, Adam Kučera: Hrozí evropské ekonomice japonizace?

Úrokové sazby se v posledním desetiletí dostaly ve vyspělých zemích na velmi nízké úrovně, ty nominá…