František Pillmann: Jaká je skutečná podpora voličů církevním restitucím?

24.11.2013 9:07

Údaje z průzkumů o stále klesající podpoře pro církevní restituce jsou notoricky známé. Naposledy z průzkumu SANEP, podle něhož církevní restituce podporuje jen 20% obyvatel, přesněji 19,6%.

František Pillmann: Jaká je skutečná podpora voličů církevním restitucím?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Kostel sv. Mikuláše v Praze

Troufám si tvrdit, že i tato chabá podpora ještě podstatně klesne. Zatím si totiž mnozí lidé myslí podle toho, co se na ně valí z klerikálního vysílání ČT, že je podpora církevním restitucím nutná. Kvůli údajně exkluzivnímu posvěcení Ústavním soudem a údajně nezrušitelným smlouvám státu s církvemi jsou restituce podle černé propagandy prý nevyhnutelné.

O tom, proč jsou restituční smlouvy vlastně neplatné od samého počátku, jsem psal podrobně zde

Kdyby byly ďábelské smlouvy vlády ODS a TOP 09 s církvemi  doopravdy nezměnitelné, tak by přeci Bělobrádek nevydíral ČSSD, že "KDU-ČSL nebude ve vládě, pokud se ČSSD pokusí získat podporu pro změnu zákona o církevních restitucích mimo koalici", jak řekl do Českému rozhlasu.

Bělobrádek dokonce přiznal, že zrušení restitucí je legitimní čili zákonné, právně uznávané, v souladu se smyslem zákona: "Silové řešení´ za pomoci využití hlasů poslanců ostatních stran ve Sněmovně je možným řešením, je legitimní, ale nedokážu si představit, že by k tomu došlo, když bychom byli ve vládě," řekl v České televizi Bělobrádek.

Bělobrádek pouští hrůzu marně. Ponechám stranou, že jeho neúčast ve vládě by více voličů uvítalo, než želelo. Kromě výše uvedeného odkazu na věcné důvody je jasné i z Bělobrádkovy výhrůžné právní minianalýzy, že reálná změna restitučního zákona je stále ještě možná, a obstojí plně i právně. Bělobrádkovo silácké restituční gesto je jen projevem jeho slabosti a důkazem žalostných karet, které mají lidovci v rukách.

Lidé se samozřejmě dosud báli soudních žalob církví na stát a prohraných arbitráží, jako byla např. kvůli TV Nova ve výši 10,4 miliardy Kč, což byla arbitráž nikoliv jen kvůli škodě na investici, ta byla malá (23 milionu dolarů), ale kvůli údajně ušlému zisku v naprosto nehorázné výši 2000% (500 milionů dolarů). Protože ČR je vůči zahraničním investorům v roli podřadné kolonie vůči koloniální mocnosti, pokud se týče tzv. ochrany investic. Ale arbitráže v případě církevních restitucí nehrozí.

Část lidí dosud věří církevní propagandě (která má v České televizi, MFD, Respektu a HN hlásnou troubu) i v tom, že jde o nepatrné částky. Ale volby dopadly naštěstí tak, že pravdu už nebude možné potlačovat. Až se veřejnost dozví nejen z izolovaného hlasu na internetu, ale i z masověji sledované televize, třeba z úst bravurního řečníka Okamury nebo kohokoliv jiného, že tato "nepatrná částka" je 13 400 Kč na jednoho obyvatele včetně nemluvňat, čili zhruba 25 000 Kč na jednoho poplatníka, a že je to nejvíce na světě paradoxně v nejateističtější zemi světa, a že to nezaplatí ani stát, ani bývalý komunistický režim, ale každý poplatník, tak podpora restitucím půjde ještě více dolů. Nádavkem se ještě lidé dozvědí další fakta, dosud tajená Českou televizí (možná i Novou - nevím, nesleduji ji), MFD, Respektem a HN: že ve Francii nebyl restituován ani hektar polí a lesů, a že tam ani frank/euro kněžských platů nebyl kapitalizován.

A lidé se nakonec i v médiu s významným dopadem dozví i to, že i Polsko, Maďarsko, Slovensko a další postkomunistické státy restituovaly církvím mnohonásobně méně na 1 obyvatele, než ČR, a to přestože nejsou ani zdaleka tak ateistické, jako ČR. Např. v silně katolickém Polsku 29,2 mld. Kč, čili 760 Kč na jednoho téměř zcela katolického průměrného Poláka, čili 18x méně, než na 1 téměř ateistického Čecha. Přitom se dnes ke katolické církvi hlásí jen 10% obyvatel ČR, kdežto r.1950 to bylo 76% obyvatel ČSR (údaje z českých krajů r.1950 jsem na webu nenašel, ale v archivech by měly být).

Před jedenácti lety se k římským katolíkům hlásilo 2,7 miliónu lidí, o dekádu později už jen 1,1 miliónu věřících. Počet kněží za stejnou dobu vzrostl z 2462 na 3191. Čili katolický kněz musí dnes obstarat pouhých 345 oveček, před 11 lety to bylo třikrát více - 1096 oveček. Ještě více rozmazlovat své farníky mohou duchovní v Jednotě bratrské, v té má 2100 věřících na starost 112 farářů. Tedy jeden farář na 19 duší. Všichni tito faráři berou od státu plat.

A hlavně se lidé dozví, že na restituce nebyl a není žádný právní nárok. A pokud nebudou restituce v souladu s dobrými mravy, tak ani nikdy nebude .

A že naštěstí nehrozí ani arbitráže, protože Bohu díky s Vatikánem  nemáme žádnou smlouvu o ochraně investorů z koloniálních zemí v kolonii ČR.

Jak je tomu u stranických podpor? Těch dosavadních 20% podpory restitucím znamená podporu téměř jen z řad voličů KDU-ČSL, TOP 09 a ODS. Ale až se lidé dozvědí ve větším měřítku pravdu o restitucích, bude pokračovat úbytek voličů, zejména ODS, částečně i TOP 09 a trochu i KDU-ČSL. A pokud bude trvat pokrytecký a nedůsledný postoj ČSSD k restitucím, budou  kvůli restitucím voliči ČSSD nadále utíkat napravo k Okamurovi a nalevo ke KSČM. Možná i k A.Babišovi, pokud si ANO spočítá svoje potenciální antiklerikální voliče a zachová se podle toho. Nebude to jednorázově, ale kvůli tomu, že restituce jsou naplánovány na 30 let, tak to bude proces dlouhodobý, a obrátí se tak proti plánům svých tvůrců, kteří si naivně mysleli, jak ty restituce geniálně vymysleli. Předpokládali, že se lidé smíří a časem zapomenou, když to bude posichrované smlouvami. Ale zapomněli na dobré mravy, očividně proto, že je sami nemají, a tak je ani neznají.

Okamura již přijal za svou myšlenku, že pokud se smlouvy s církvemi příčí dobrým mravům, tak jsou neplatné od samého počátku.

Není podstatné, zda si to přečetl ode mne (já jsem tuto tezi rozesílal mailem ke konzultaci různým osobnostem již od 14.11.2013), nebo zda na to přišel nezávisle - tím lépe. Podstatné je, že tato myšlenka už žije nejen na Parlamentních listech a ojediněle na tyden.cz, potlačovaná všemi ostatními médii, ale žije dnes už i v hlavě 14 ústavních činitelů - poslanců hnutí Úsvit. A ti se už umlčet nedají tak snadno, jako moje maličkost. Neplatnost stávající podoby restitucí od samého počátku se dříve či později stane důležitým celospolečenským tématem. Hin sa hukáže.

Proto je jen dobře, že se církve natěšené na velký majetek odkopaly a ukazují se veřejnosti ve své pravé podobě. Samy začaly se svojí antipropagací, takže jim hrozí, že referendum nebude o pouhém snížení restitucí, ale o tom, jestli mají dostat vůbec něco.

František Pillmann
autor je lékař, byl poslancem za ODS a předsedou sociálního výboru FS

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Názory, ParlamentniListy.cz

Mgr. Jana Černochová byl položen dotaz

Snažíte se jako ministryně zprostředkovat mír nebo to považujete za nereálné?

Paní ministryně, snažíte se nebo budete se snažit mezi Ruskem a Ukrajinou iniciovat mírová jednání? Přijde mi, že tu probíhá jen válka ve zbrojení, což se obávám, že nemůže skončit dobře. Co když Putin fakt použije jaderné zbraně? Vždyť on už několikrát ukázal, že je šílenec!

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Alan Dershowitz: Zelenského lži nemohou skrýt krvavou roli Ukrajiny v holocaustu

20:17 Alan Dershowitz: Zelenského lži nemohou skrýt krvavou roli Ukrajiny v holocaustu

Emeritní profesor práva na Harwardu Alan Dershowitz navrhl ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelens…