František Táborský: Bankovní rada ECB se obává příliš silného kurzu eura

17.08.2017 17:03

Dnes byl zveřejněn záznam z jednání bankovní rady ECB, kde se rozhodla ponechat svou dosavadní měnovou politiku beze změny a pokračovat v nákupech cenných papírů v objemu 60 mld. eur měsíčně do konce roku 2017.

František Táborský: Bankovní rada ECB se obává příliš silného kurzu eura
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ilustrační foto

Dnes byla zveřejněna statistika vývoje cenové hladiny a obchodní bilance v eurozóně. Bylo potvrzeno meziroční tempo růstu míry spotřebitelské inflace 1,3 %. Meziměsíčně pokleslo CPI o 0,5 %. Jádrová meziroční inflace vzrostla o 1,2 %. Tento vývoj je plně v souladu s očekáváním trhu. V červnu obchodní bilance vykázala přebytek 26,6 mld. eur.

Dále byl dnes zveřejněn záznam z jednání bankovní rady ECB ze dne 20. července, kde se rozhodla ponechat svou dosavadní měnovou politiku beze změny a pokračovat v nákupech cenných papírů v objemu 60 mld. eur měsíčně do konce roku 2017. Ze záznamu vyplívá, že se bankovní rada obává příliš silného kurzu eura. V reakci na to euro mírně oslabilo až pod 1,17. Zatímco ve včerejších večerních hodinách posílilo přes hranici 1,178 z důvodu holubičího vyznění zápisu z jednání americké centrální banky. Aktuálně se pohybuje na úrovni EUR/USD 1,169.

Americky trh práce vykázal v minulém týdnu nárůst nově registrovaných uchazečů na úřadech práce o 232 tisíc, což je o 12 tisíce méně než v předchozím období. Medián odhadů trhu byl 240 tisíc. Celkový počet registrovaných nezaměstnaných na úřadech práce klesl o 3 tisíc na 1 953 tisíc, což je o 2 tisíc méně, než bylo očekávání trhu. Celkově se tak dále potvrzuje dobrá kondice amerického trhu práce.

Průmyslová produkce v USA vzrostla v červenci o 0,2 % m/m. Medián odhadů trhu byl 0,3 % a v předchozím období vzrostla produkce o 0,4 % m/m. Philadelphia index ve výrobě poklesl v srpnu o 0,6 b. na 18,9 b. a je tak na nejnižší úrovni od prosince minulého roku.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ivan David: Miliardy do ciziny, drobné obětem povodní

16:49 Ivan David: Miliardy do ciziny, drobné obětem povodní

Politika „austerity“, tedy úspornosti, kterou po většinu svého vládnutí razí německá kancléřka Angel…