František Táborský: Okénko trhu

24.07.2017 20:01

Ve středu bude zveřejněn výsledek dvoudenního zasedání amerického Fedu ohledně nastavení měnové politiky. Neočekává se žádná změna ve výši úrokových sazeb, ale budou se sledovat náznaky zvyšování pro další měsíce.

František Táborský: Okénko trhu
Foto: pixabay.com
Popisek: Růst ekonomiky - ilustrační foto
reklama

Dalším sledovaným tématem bude způsob a načasování snižování bilance Fedu, která dosáhla díky programu kvantitativního uvolňování 4,5 bilionů dolarů. Podle odhadů RBI týmu by k zvýšení úrokových sazeb mělo dojít v prosinci tohoto roku.

V pátek bude oznámen první odhad amerického HDP za druhé čtvrtletí. Medián trhu očekává 2,5 % č/č a RBI tým 2,7 % č/č. Dále budou zveřejněny např. statistika prodejů nových a starších rezidenčních nemovitostí nebo spotřebitelská důvěra. Pozornost bude také věnována prezidentu D. Trumpovi, který se dnes má vyjádřit k dalšímu krokům k prosazení problematické zdravotnické reformy. V pondělí a ve středu proběhnou další výslechy členů prezidentova nejužšího týmu v kauze ruského vlivu v průběhu volební kampaně. Tyto dvě témata v posledních týdnech z velké části formovaly vývoj amerického dolaru, který se v současnosti obchoduje kolem EUR/USD 1,165, což je nejslabší hodnota od ledna 2015.

Dnes ráno byl zveřejněn vývoj indexu nákupních manažerů ve výrobě v Německu a eurozóně za měsíc červenec. V obou případech byl výsledek mírně pod očekáváním trhu. V Německu PMI kleslo o 0,5 b. oproti předchozímu měsíci na 58,3 b., očekáváný medián trhu byl 59,2 b. V eurozóně klesl index o 0,6 b. oproti předchozímu měsíci na 56,8 b., očekáváný medián trhu byl 57,2 b. V pátek v eurozóně vyjde statistika konečné spotřebitelské důvěry za červenec. Očekává se, že se nezmění od původního odhadu a zůstane na -1,7 b., což je hodnota poblíž předkrizovému období.

V Německu bude zítra zveřejněn ukazatel IFO. Medián trhu očekává pokles v hodnocení současné situace i v hodnocení budoucího výhledu ve srovnání s předchozím měsícem. V pátek bude oznámen vývoj německého indexu spotřebitelských cen za měsíc červenec. Medián trhu očekává tempo růstu 0,2 % m/m a 1,5 % r/r.

Pro vývoj ceny ropy by mohl být dnes důležitý výsledek společného jednání zemí OPEC a dalších producentů. Cena ropy je aktuálně 48,50 dolaru za barel.

(autor je finanční analytik z bankovního sektoru)

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

P. C. Roberts: Kdy bude i do amerického Senátu jmenován kůň?

18:02 P. C. Roberts: Kdy bude i do amerického Senátu jmenován kůň?

Civilizovaná společnost je založena na pravdě a na faktech, nikoli na klamu a podvodu. Nu a jelikož …