František Táborský: Okénko trhu

22.08.2017 16:54

Komentář finančního analytika Františka Táborského.

František Táborský: Okénko trhu
Foto: pixabay.com
Popisek: Růst ekonomiky - ilustrační foto
reklama

Dnes zveřejněný ZEW index budoucích očekávání ekonomického růstu v srpnu poklesl o 7,5 b. na 10 b. a je tak nejnižší od října 2016. Medián odhadů trhu naznačoval pokles pouze o 2,5 b. ZEW index současné situace vzrostl o 0,3 b. na 86,7 b, ačkoli se očekával pokles o 1,2 b. K negativnímu budoucímu očekávání přispělo současné posilování eura, které ohrožuje německý export a prohlubující se problémy německých automobilek. V eurozóně ZEW index budoucích očekávání v srpnu poklesl o 6,3 b. na 29,3 b.

Podle dnes zveřejněného emisního kalendáře ministerstva financí nebudou v září emitovány žádné krátkodobé pokladniční poukázky, ale pouze státní dluhopisy v objemu maximálně 16 mld. korun se splatností 3 až 19 let. Z tohoto důvodu bude nedostatek krátkodobých cenných papírů, do kterých by mohli investoři reinvestovat své prostředky. Do konce září budou splaceny státní pokladniční poukázky a dluhopisy v hodnotě 179,3 mld. Kč. Nelze tak vyloučit, že někteří zahraniční investoři v průběhu září opustí korunový trh. 

Maďarská centrální banka dnes ponechala úrokové sazby beze změny, což je plně v souladu s očekáváním trhu. První odhad vývoje HDP za druhé čtvrtletí byl 3,2 %, ačkoli medián odhadů trhu naznačoval růst 3,8 %. Míra inflace by se v tomto i příštím roce měla pohybovat kolem dolního pásma inflačního cíle. V této situaci RBI tým očekává první zvyšování úrokových sazeb až na začátku roku 2019.
Dnes měl také projev viceprezident a člen bankovní rady ECB V. Constâncio, který hovořil o ekonomické nerovnosti ve společnosti a upozornil na to, že každá měnová politika přináší redistribuční efekt bohatství mezi sociálními vrstvami společnosti, na který se často zapomíná.  

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Petr Hampl: Žádné racionální opatření přijato nebude

15:49 Petr Hampl: Žádné racionální opatření přijato nebude

Z odpovědi do ankety časopisu argument o migraci