František Táborský: Okénko trhu

22.08.2017 16:54

Komentář finančního analytika Františka Táborského.

František Táborský: Okénko trhu
Foto: pixabay.com
Popisek: Růst ekonomiky - ilustrační foto

Dnes zveřejněný ZEW index budoucích očekávání ekonomického růstu v srpnu poklesl o 7,5 b. na 10 b. a je tak nejnižší od října 2016. Medián odhadů trhu naznačoval pokles pouze o 2,5 b. ZEW index současné situace vzrostl o 0,3 b. na 86,7 b, ačkoli se očekával pokles o 1,2 b. K negativnímu budoucímu očekávání přispělo současné posilování eura, které ohrožuje německý export a prohlubující se problémy německých automobilek. V eurozóně ZEW index budoucích očekávání v srpnu poklesl o 6,3 b. na 29,3 b.

Podle dnes zveřejněného emisního kalendáře ministerstva financí nebudou v září emitovány žádné krátkodobé pokladniční poukázky, ale pouze státní dluhopisy v objemu maximálně 16 mld. korun se splatností 3 až 19 let. Z tohoto důvodu bude nedostatek krátkodobých cenných papírů, do kterých by mohli investoři reinvestovat své prostředky. Do konce září budou splaceny státní pokladniční poukázky a dluhopisy v hodnotě 179,3 mld. Kč. Nelze tak vyloučit, že někteří zahraniční investoři v průběhu září opustí korunový trh. 

Maďarská centrální banka dnes ponechala úrokové sazby beze změny, což je plně v souladu s očekáváním trhu. První odhad vývoje HDP za druhé čtvrtletí byl 3,2 %, ačkoli medián odhadů trhu naznačoval růst 3,8 %. Míra inflace by se v tomto i příštím roce měla pohybovat kolem dolního pásma inflačního cíle. V této situaci RBI tým očekává první zvyšování úrokových sazeb až na začátku roku 2019.
Dnes měl také projev viceprezident a člen bankovní rady ECB V. Constâncio, který hovořil o ekonomické nerovnosti ve společnosti a upozornil na to, že každá měnová politika přináší redistribuční efekt bohatství mezi sociálními vrstvami společnosti, na který se často zapomíná.  

reklama

autor: PV

peníze za uprchlíky

Dobrý den, jasně, že by se mi jako občanovi ČR líbilo, kdyby nám EU platila za přijímání uprchlíků, jak navrhujete. Ale nejsem si jist, zda to není přesně to, co vlastně vyjednal Rakušan, tedy že kdo nepřijímá uprchlíky, tak na ně platí, a jestli není tento systém pro nás ve výsledku dost nevýhodný,...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Nadčlověk“ Kroupa pod drobnohledem Franty a Žantovského

10:35 „Nadčlověk“ Kroupa pod drobnohledem Franty a Žantovského

Už pátý díl cyklu o lecčems a mnohém, který měl premiéru na YouTube kanálu Vladimíra Franty a obsaho…