František Táborský: Okénko trhu

25.08.2017 18:09

Byl zveřejněn finální odhad růstu německé ekonomiky za druhé čtvrtletí. Výsledná statistika zůstala beze změny.

František Táborský: Okénko trhu
Foto: pixabay.com
Popisek: Růst ekonomiky - ilustrační foto

Mezičtvrtletně vzrostlo HDP o 0,6 % a meziročně o 2,1 %. Pokračuje tak dlouhodobý trend stabilního růstu německé ekonomiky. Nejsilnějším tahounem byla domácí spotřeba a vládní sektor. Největší zrychlení tempa růstu oproti předchozímu čtvrtletí zaznamenal dovoz (1,7 %) a překonal tak růst vývozu (0,7 %).

Dále byl zveřejněn vývoj německého indexu IFO za měsíc srpen. V hodnocení současné situace v ekonomice poklesl index o 0,9 b. na 125,5 b. Medián odhadů trhu značil pokles pouze o 0,5 b. Naopak ukazatel budoucích očekávání vzrostl o 0,6 b. na 107,9 b. Medián odhadů trhu značil pokles o 0,5 b. V hodnocení celkového podnikatelského prostředí poklesl o 0,1 b. na 115,9 b. Medián odhadů trhu značil větší pokles o 0,5 b. I přes pokles v hodnocení současné situace a celkového podnikatelského prostředí se všechny hodnoty stále pohybují mírně pod historicky nejvyššími úrovněmi.

Celkově německou ekonomiku nejvíce ohrožují prohlubující se skandály tamních automobilek, které jsou tradičním tahounem ekonomiky a dlouhodobě posilující kurz eura, který prodražuje německý vývoz. V příštím měsíci proběhnou volby do spolkového sněmu, které určí složení vlády na další čtyři roky. Ačkoli se neočekává žádné překvapení, neubírá to na významnosti této události. Za celý rok 2017 očekává RBI tým růst HDP o 1,7 %.

Dnes byla zveřejněna statistika vývoje objednávek zboží dlouhodobé spotřeby v USA za měsíc červenec. Celkové objednávky poklesly meziměsíčně o 6,8 %. Medián odhadů trhu značil pokles pouze o 6 %. V červnu objednávky vzrostly o 6,4 % m/m. Celkové objednávky zaznamenaly takové tempo poklesu díky velkým objednávkám letadel společnosti Boeing v předchozím měsíci a jedná se tak o jednorázovou záležitost. Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby bez zahrnutí dopravního sektoru zaznamenal růst o pouhých 0,5 %, což je o jednu desetinu více než byl medián odhadů trhu. V předchozím měsíci rostly objednávky o 0,1 % m/m.
Pokračuje třídenní sjezd centrálních bankéřů a ekonomů pořádaný americkým Fedem v městě Jackson Hole ve státě Wyoming. Dnes ve čtyři hodiny (středoevropského času) bude mít projev šéfka Fedu J. Yellen a v devět hodin večer president ECB M. Draghi. Ačkoli podle předchozích prohlášení se budou snažit vyhnout komentování aktuální měnové politiky, neubírá to na významnosti jejich vystoupení.

František Táborský, analytik

reklama

autor: PV

peníze za uprchlíky

Dobrý den, jasně, že by se mi jako občanovi ČR líbilo, kdyby nám EU platila za přijímání uprchlíků, jak navrhujete. Ale nejsem si jist, zda to není přesně to, co vlastně vyjednal Rakušan, tedy že kdo nepřijímá uprchlíky, tak na ně platí, a jestli není tento systém pro nás ve výsledku dost nevýhodný,...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Nadčlověk“ Kroupa pod drobnohledem Franty a Žantovského

10:35 „Nadčlověk“ Kroupa pod drobnohledem Franty a Žantovského

Už pátý díl cyklu o lecčems a mnohém, který měl premiéru na YouTube kanálu Vladimíra Franty a obsaho…