František Táborský: Okénko trhu

22.02.2018 19:51

Podle záznamu z lednového jednání Fedu roste důvěra bankovní rady v americkou ekonomiku, která zvyšuje jejich odhodlání dále zvyšovat úrokové sazby.

František Táborský: Okénko trhu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Měna Euro
reklama

Podle záznamu hned několik členů rady věřilo, že ekonomika poroste rychleji, než předpokládá poslední zveřejněná prognóza centrální banky z prosince. Zároveň si jsou stále více jisti, že inflace zrychlí v průběhu roku a nevrátí se pod dvouprocentní inflační cíl, jako tomu bylo v letech předchozích, kdy míra inflace po dosažení dvou procent v krátkém čase opět klesla až k nule. Fed zvýšil sazby naposled v prosinci minulého roku na 1,25-1,50 % s tím, že pro tento rok počítá se třemi zvýšeními úrokových sazeb. Trh z počátku roku ještě centrální bance její jestřábí naladění nevěřil, ale v průběhu dvou měsíců se očekávání trhu výrazně proměnilo. S tímto jestřábím posunem trhu počítala už naše lednová prognóza a očekáváme, že trh půjde ještě dál až ke čtyřem zvýšení úrokových sazeb v tomto roce, jako s tím počítá tým RBI v současnosti.

Jednání, z kterého byl včera zveřejněn záznam, proběhlo ještě před schválením dodatečných fiskálních výdajů kongresem, které dále podpoří ekonomiku už s tak pozitivním výhledem. Zároveň bankovní rada nepracovala s nejnovějšími daty z trhu práce a vývoje cen. Růst mezd zrychlil téměř ke třem procentům meziročně, což je nejrychlejší tempo od poloviny roku 2009, a míra nezaměstnanosti je nejnižší od roku 2001. Zároveň spotřebitelské inflace vzrostla v lednu meziročně o 2,1 % a překvapila tak trh o dvě desetiny. Přitom do inflace se ještě v tomto roce promítnou vyšší fiskální výdaje, další pokles nezaměstnanosti a slabší dolar. Březnové zvýšení sazeb je tak hotovou záležitostí a další utahování měnové politiky musí nutně následovat.

Na zveřejněný záznam trh zareagoval dalším posílením dolaru až k současným EUR/USD 1,227 a je tak nejsilnější za posledních deset dní. Nicméně očekáváme, že se dolar do konce tohoto čtvrtletí vrátí k oslabování a vůči euru se dostane k 1,25 na konci března. Desetileté státní dluhopisy si skokově připsaly 5 b.b. a dostaly se na své nejvyšší hodnoty od konce roku 2013. Ačkoli ze záznamu nevyplývá žádná nová informace, trh stále hledá další podněty k přehodnocení očekávání dalšího vývoje měnové politiky Fedu.

Únorový IFO index pro Německo poklesl výrazněji, než očekával trh. Pokles zaznamenaly všechny složky indexu. Budoucí očekávání poklesla o 2,9 b. na 105,4 b. Pokles IFO indexu tak doplňuje korekci dříve zveřejněných předstihových ukazatelů v Německu i eurozóně. Přehnaný optimismus už několik měsíců hnal tyto ukazatele do neopodstatněných hodnot, a i proto považujeme tento pokles za ozdravný proces a ve výsledku se jedná o pozitivní signál. Nicméně trh vnímá pokles negativně a v kontextu nedostatku jiných statistik v tomto týdnu působí proti euru.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

P. C. Roberts: Absurdní zahraniční politika USA

7:35 P. C. Roberts: Absurdní zahraniční politika USA

Náčelník amerických ozbrojených sil v Evropě generál T.D.Wolters pronesl 24.února řeč, která by měla…