František Táborský: Okénko trhu

5. 5. 2018 7:33

Americký trh práce si v dubnu polepšil o 164 tis. nových pracovních míst mimo farmářský sektor. Negativně tak překvapil trh, který očekával o 30 tis. nových pracovních míst více.

František Táborský: Okénko trhu
Foto: dotfox.cz
Popisek: Peníze
reklama

I přes nižší přírůstek pracovních míst míra nezaměstnanosti překvapivě klesla o dvě desetiny procentního bodu na 3,9 %. Jedná se tak o nejnižší míru nezaměstnanosti od konce roku 2000. Podle odhadů RBI by měla nezaměstnanost i nadále klesat. Průměrné mzdy vzrostly meziměsíčně o 0,1 % a meziročně o 2,6 %. V obou případech se jedná o desetinu slabší výsledek, než očekával trh. V celku to však stále potvrzuje sílu amerického trhu práce, který i nadále bude podporovat solidní výkon ekonomiky a rychlejší inflaci. Ta by zvláště v letních měsících měla podle odhadů RBI zrychlit ke třem procentům, kde by se měla pohybovat i po zbytek roku. V souladu s tímto vývojem očekáváme, že americká centrální banka přistoupí k dalším třem zvýšením úrokových sazeb v tomto roce. To potvrzuje i středeční zasedání Fedu. Americký dolar na výsledek prozatím nereaguje a po celý den se obchoduje mírně pod úrovní EUR/USD 1,20. Výnosy amerických dluhopisů mírně ztrácejí napříč výnosovou křivkou. Nižší růst mezd pravděpodobně snižuje očekávání rychlejší inflace, které tlačí výnosy dolů. Nicméně rozdíl mezi desetiletými a dvouletými výnosy se už delší dobu pohybuje pod padesáti bazickými body, což signalizuje velmi pokročilou pozici americké ekonomiky v hospodářském cyklu. 

Česká koruna po včerejším zasedání ČNB zůstává připoutána k úrovni EUR/CZK 25,50. Z posledních čísel statistiky korunových dluhopisů vyplývá výraznější pokles zahraničních subjektů vlastnících české cenné papíry. Potvrzuje se tak náš předpoklad rizika odchodu zahraničních investorů z důvodu holubičí komunikace a politiky bankovní rady ČNB. Ve spojení s posilujícím dolarem, který odsává investiční pozice z Evropy do USA, tak koruna v posledních týdnech umazala veškerý zisk získaný v tomto roce. Výrazněji oslabily i polský zlotý nebo maďarský forint. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Richard Seemann: Velká německá koalice má důvěru poloviny voličů

7:33 Richard Seemann: Velká německá koalice má důvěru poloviny voličů

Podle zveřejněného tzv. DeutschlandTrendu veřejnoprávních stanic ARD pokud by všeobecné volby byly t…