Greenpeace: Blokujeme palmový olej od firmy, která kácí pralesy

27.09.2016 19:15

Aktivisté Greenpeace dnes ráno zablokovali cestu pro dovoz a vývoz palmového oleje společnosti IOI v přístavu Rotterdam, evropské vstupní bráně pro palmový olej. Palmoolejné společnosti jsou stále zapojeny do kácení pralesů, lesních požárů rašelinišť a dětské práce a jak ukázala nová zpráva Greenpeace International, jejich palmový olej se prostřednictvím rafinerií firmy IOI dostává do Evropy a USA.

Greenpeace: Blokujeme palmový olej od firmy, která kácí pralesy
Foto: Greenpeace ČR
Popisek: Greenpeace ČR, logo.

Dva Indonésané, kteří byli lesními požáry přímo zasaženi, nyní společně s osmi aktivisty blokují přístup do rafinerie. Loď Greenpeace Esperanza byla zakotvena a přivázána k přístavu za rafinerií, aby zabránila vykládání palmového oleje z připlouvajících tankerů.

Dodavatelé IOI jsou spojeni s vážným poškozováním životního prostředí a lidských práv, jako je destrukce indonéských pralesů, zakládání ilegálních požárů a dětská práce. Šetření Greenpeace ukázalo, že palmový olej těchto společností nadále zaplavuje Evropu a USA. Přitom je příčinou kácení primárních pralesů na Papui a Kalimantanu, rozvoje na rašeliništích, nekontrolovatelných (často úmyslně založených) požárů a poškozování lidských práv, jako je používání násilí, vykořisťování pracovníků a dětská práce. Obecně řečeno: IOI porušuje pravidla a principy certifikace udržitelnosti (RSPO).

Průmyslové plantáže jako ty na palmový olej mají na svědomí roky trvající kácení pralesů a odvodňování rašelinišť, což vytváří ideální podmínky pro obrovské lesní požáry sužující Indonésii již více než dvě desítky let. Loňské požáry byly katastrofální - region na dlouhé měsíce zahallily tlustou vrstvou kouře. Mezi červencem a říjnem 2015 shořely více než 2 miliony hektarů indonéských pralesů a rašelinišť, což je rozloha poloviny Nizozemí. Kouř z požárů v roce 2015 způsobil 100 300 předčasných úmrtí napříč jihovýchodní Asií, jak minulý týden ukázala studie z amerických univerzit Harvard a Columbia.

Dva Indonésané přijeli do Nizezemí ze Západního Kalimantanu na indonéském Borneu, aby symbolicky přivezli odpor proti společnosti IOI i do její evropské základny. Jeden z nich je Nilus Kasmi. Loňské požáry způsobily Nilusovi a jeho rodině mnoho útrap - byli vystaveni toxickým částicím a výparům, které uzavíraly školy, kanceláře a zastavily obchod.

29331248584_71cdf6b7a3_o.jpg

“Doufal jsem, že vláda a společnosti by mohly krizi lesních požárů vyřešit, ale jejich neschopnost tak učinit mě přinutila pochopit, že zodpovědnost za ochranu indonéských pralesů musím nést já,” řekl Nilus Kasmi. Jak on, tak i jeho společník Adi Prabowo byli vyškoleni Greenpeace na hledání, prevenci a hašení požárů.

Obchodník s palmovým olejem IOI je mezi širokou veřejností neznámý. To hraje společnosti do karet, protože její špinavé praktiky nepodléhají pozornosti a kontrole veřejnosti, a mohou jí tak i procházet. Společně to však můžeme změnit. IOI by mělo vědět, že svět se dívá a že na trhu není místo pro palmový olej, který devastuje Indonésii, prostředí ohrožených druhů, naše společné klima a obyvatele jihovýchodní Asie.

Greenpeace společnosti IOI nabídlo způsob jak blokádu zrušit - aktivisté u vchodu zanechali prohlášení, pod které se IOI může podepsat, a tím se zavázat k udržitelnému dodavatelskému řetězci palmového oleje. Palmový olej může a musí být produkován udržitelným způsobem bez kácení a vypalování dalších pralesů. Pokud bude IOI souhlasit a veřejně se zaváže k ochraně pralesů, Greenpeace ukončí akci a zruší blokádu.  

Prosím, přidejte se k nám, podepište petici a zastavte společnost IOI v kácení pralesů!

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Tomio Okamura byl položen dotaz

nezávislost

Dobrý den, podle vás jsme nejsme politicky nezávislí, znamená to, že volby jsou u nás zbytečné? Taky tvrdíte, že je třeba, abysme byli nezávislí i ekonomicky a v zemědělství. Je to ale vůbec možné, když je naše ekonomika závislá na exportu a na německé ekonomice? A co se týče zemědělství, jak chcete...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ivo Strejček: Petr Pavel znovu ukázal, že jeho prezidentování je pro naši zemi nebezpečné

14:56 Ivo Strejček: Petr Pavel znovu ukázal, že jeho prezidentování je pro naši zemi nebezpečné

Prezident Petr Pavel o sobě v minulých dnech dal vědět. Nemám na mysli jeho jakousi nehodu na motorc…