Ivan Bednář: Komu prospěje vzkříšení politruků?

22.01.2014 18:04 | Zprávy

Vznikající koalice hýří absurdními nápady. Tak zvaný lex Babiš (služební zákon) má umožnit prezidentu Zemanovi jmenovat do funkce ministra, který nemá negativní lustrační osvědčení (Andrej Babiš). Nyní přišla koalice s představou, že na ministerstvech budou dva druhy náměstků – politický a odborný.

Ivan Bednář: Komu prospěje vzkříšení politruků?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jednání sněmovny

Odborný náměstek vyhovuje požadavku služebního zákona (měl by to být odpolitizovaný odborník, vybraný výběrovým řízením, odpovídající za odbornou část práce ministerstva). Politický náměstek by pak byl na ministerstvo dosazený politickou stranou, která nemá příslušného ministra. Vládní koalice to chce zapracovat do služebního zákona při jeho dalším projednávání ve Sněmovně

Prakticky tak budou ve vedení ministerstev dva typy náměstků. Jedni, tak zvaní političtí, kteří se budou moci změnit při výměně vlády, a druzí, takzvaní odborní, kteří budou odpovídat za chod ministerské sekce a budou podléhat služebnímu zákonu.

Chcete hádat, který z náměstků bude mít větší vliv a rozhodovací pravomoc? Chcete hádat, komu poleze do zadku víc ustrašený úředník, strachující se o svojí budoucnost? Politickému komisaři nebo odborníkovi bez vlivu na ministra? Myslím, že je to zbytečné.

Celé to připomíná minulost nepříliš vzdálenou. A odpovídá to trendu opětovné „sovětizace“ našeho státu. Funkce politického komisaře neboli politruka již existovala. V Rudé armádě to byl zástupce velitele útvaru pro politickou práci. Byl to důstojník (zpravidla nevoják), který dozíral na celou jednotku, včetně jejího velitele. Měl právo zrušit jakýkoliv rozkaz velitele jednotky, popřípadě jej zastřelit, pokud by dospěl k názoru, že zradil nebo že nebojuje s dostatečným nadšením. Často se jednalo o politicky uvědomělé, ale po vojenské stránce zcela nezkušené (mnohdy i naprosto neschopné) jedince.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Názory, ParlamentniListy.cz

soudní proces

Dobrý den. Opět se řeší kauza Čapí hnízdo, jak je možné, že se kauzy vlečou i třeba deset a více let? Kde je chyba? Vždyť to přeci není normální a podle mě to snižuje pak váhu celého procesu i případný trest, v horším případě to pak dopadá na ty, co jsou případně uznáni jako nevinní, kdo jim vrátí ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Dominik Rusinko: Deficit v půli roku 152 miliard, výhled je ale nejistý

15:49 Dominik Rusinko: Deficit v půli roku 152 miliard, výhled je ale nejistý

Hospodaření státního rozpočtu skončilo na konci června schodkem ve výši 152,4 miliardy korun.