Ivan Bednář: Udávejte své klienty, vyzývají Piráti

13. 3. 2018 12:42

Tuzemské finanční úřady by mohly prolomit mlčenlivost nejen bank, ale i advokátů nebo daňových poradců, (jen) při podezření na daňový únik ve výši alespoň půl milionu korun. Alespoň to předpokládá návrh na změnu daňového řádu.

Ivan Bednář: Udávejte své klienty, vyzývají Piráti
Foto: hns
Popisek: Ilustrační koláž

Návrh předsedy poslaneckého klubu poslanců Pirátů Jakuba Michálka, podle kterého by museli i advokáti poskytovat informace o svých klientech v případě podezření na daňové úniky alespoň ve výši 500 tisíc korun, vyvolal ale tvrdou reakci České advokátní komory.

„S ničím podobným se advokacie minimálně od roku 1945 nesetkala. I komunisté, kteří advokáty rozhodně nemilovali, si netroufli advokátní mlčenlivost prolomit,“ píše se v prohlášení České advokátní komory.

Vedení komory upozorňuje, že povinnost mlčenlivosti není výsadou advokátů, ale naopak snahou o ochranu klientů. To ostatně konstatoval i Ústavní soud, který řekl, že „zákonná povinnost mlčenlivosti svědčící advokátovi je povinností státem přikázanou, a tedy i obecně chráněnou“. Současně zdůraznil, že „jde nikoli o výsadu advokáta, která by měla založit exempci z obecně platného právního řádu, ale že se jedná o povinnost uloženou advokátovi v zájmu jeho klientely a pro její ochranu“.

Advokáti se prý v poslední době setkávají s opakovanými snahami o omezení povinnosti mlčet o věcech svých klientů.

Chystané změny v daňovém řádu vyvolaly ostrou debatu už na ústavně právním výboru Poslanecké sněmovny, další střety se očekávají při projednávání novely přímo ve sněmovně. Odpůrci těchto změn se obávají, že by stát mohl získat až příliš velké množství informací, které by byly zneužitelné.

Už dnes platí, že poskytovatelé finančních (a obdobných) služeb musí správci daně poskytovat na vyžádání řadu informací o svých klientech, jejich kontech, částkách na účtech, půjčkách atd. Zákonem stanovené údaje musí poskytnout správci daně i zdravotní pojišťovny, poskytovatelé poštovních a telefonních služeb, vydavatelé periodického tisku, orgány veřejné moci a vlastně každý, kdo shromažďuje údaje nezbytné pro správu daní.

Ministerstvo financí vedle toho navrhuje, aby se informační povinnost vůči správci daně vztahovala nově i na profese, v nichž je mlčenlivost tradičně chráněna zvláštními předpisy, konkrétně jde především o notáře, advokáty, exekutory, daňové poradce, ale i o realitní makléře či autobazary.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Lukáš Kovanda: Praha schválila rozpočet se schodkem přes 20 miliard, hospodařit ale nakonec bude přebytkově

11:51 Lukáš Kovanda: Praha schválila rozpočet se schodkem přes 20 miliard, hospodařit ale nakonec bude přebytkově

Zadluženost hlavního města Prahy soustavně klesá prakticky po celé probíhající desetiletí.