Ivan David: Turecká armáda nacvičuje vylodění na řeckých ostrovech

19.11.2020 11:06

Uplynulo jen pár dní od skončení jedné války, v níž se turecká armáda účastnila po boku Ázerbájdžánců agrese proti Arménům v Arcachu, a Turci už se připravují na další. Během víkendu turecké námořnictvo a armáda nacvičovali vylodění. Cvičení se sice odehrálo na tureckém pobřeží, je však celkem jasné, že tam se asi nechystají.

Ivan David: Turecká armáda nacvičuje vylodění na řeckých ostrovech
Foto: archiv
Popisek: MUDr. Ivan David, český psychiatr. Za politické hnutí SPD byl zvolen poslancem Evropského parlamentu

Aby bylo jasné opravdu každému, kam hodlá turecký prezident Recep Erdogan armádu vyslat, pronesl turecký ministr obrany Halusi Akar u příležitosti cvičení projev, v němž opakoval požadavek, aby Řecko demilitarizovalo 16 ostrovů nacházejících se poblíž Turecka.

V projevu proneseném před vojáky, který citoval deník Sözcü, se odvolával na Lausannskou mírovou dohodu z roku 1923, která stanovila hranice Řecka a Turecka. V této dohodě, která ukončila 1. světovou válku mezi poraženou Osmanskou říší a západními spojenci, bylo stanoveno, že ostrovy v Egejském moři připadnou Řecku, ale nebudou obsazené stálými vojenskými posádkami.

Anketa

Kdo byl lepší ministr zdravotnictví?

hlasovalo: 12133 lidí

Turecký prezident Recep Erdogan přitom v roce 2019 veřejně oznámil, že Turecko od Lausannské mírové dohody odstupuje. Současně jménem Turecka vznesl územní nároky nejen na těchto 16 ostrovů, které náleží Řecku, ale i na desítky dalších nejen v Egejském moři. Turecko požaduje odstoupení řady ostrovů až k k Itálii.

Řecká vláda vyslala na ostrovy armádu v reakci na pokus o námořní invazi migrantů, kterou letos zorganizovaly turecká armáda a policie. V oblasti hlídkuje početná námořní flotila, která zabezpečuje mořskou hranici proti průniku člunů s migranty. Na ostrovech je jistí pozemní armáda.

Během doby, kdy je tureckým prezidentem Recep Erdogan, Turecko vojensky napadlo Sýrii, Irák, Kurdistán, který vyhlásil nezávislost na Iráku v roce 2017. Letos se turecký expediční sbor zapojil po boku džihádistů z vlády národní shody (GNA) samozvaného premiéra Faíze al-Sarrádže do bojů v Libyi. Útokem tureckých raket na pozice Libyjské národní armády (LNA), jíž velí polní maršál Chalífa Haftar, bylo ukončeno příměří vyjednané OSN.

Turecká armáda se účastnila i války o Arcach, který je u nás znám i pod názvem Náhorní Karabach. Podle zpráv z místa plány ázerbajdžánské agrese proti Arcachu připravili turečtí generálové, kteří rovněž veleli vojenským operacím v poli.

Z tohoto výčtu je jasné, že dokud nebude turecký prezident Recep Erdogan s pouty na rukou předán Mezinárodnímu trestnímu soudu (ICC) v Haagu, aby se zodpovídal z válečných zločinů, které nařídil, nebude v Evropě a jejím okolí naděje na dlouhodobý mír.

(Publikováno na Facebooku; vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele)

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

migrační pakt

Dobrý den, prý budete ve sněmovně jednat o migračním paktu. Znamená to, že jde ještě zvrátit jeho schválení nebo nějak zasáhnout do jeho znění? A můžete to udělat vy poslanci nebo to je záležitost jen Bruselu, kde podle toho, co jsem slyšela, ale pakt už prošel. Tak jak to s ním vlastně je? A ještě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pavel Foltán: Další sociální hřích ministra Jurečky?

16:07 Pavel Foltán: Další sociální hřích ministra Jurečky?

Jak víceméně poněkud nezajímavě stručně sdělila některá média, v úterý 16. dubna Ministerstvo práce …