Ivan Hoffman: Tomáš Sokol hájí zlo všude, kde je to možné

09.03.2015 14:31

Před rokem byl v úplatkářské kauze obžalován někdejší středočeský hejtman David Rath. Teď zazněly obhajoby. Pro pozorovatele byla nejzajímavější řeč advokáta Sokola. Podle něj to, co hrozí Rathovým spoluobviněným, je majetkový trest smrti!

Ivan Hoffman: Tomáš Sokol hájí zlo všude, kde je to možné
Foto: Zbyněk Pecák
Popisek: Advokát Tomáš Sokol odchází od soudu
reklama

„Pokud bude hlavním organizátorům manželům Kotovým zabaven veškerý jejich majetek, tak se z nich jako ze slušných lidí stanou doživotní bezdomovci a asociálové,“ parafrázoval advokátovu řeč Ivan Hoffman.

Známe okolnosti

V bytě manželů Kotových se při razii našly věci za desítky milionů korun. „Prostě peníze, které si asi lékařka a bývalý poslanec tak snadno nevydělají.“ Navíc jsou díky reportážím známé i odposlechy.

Hájit si svůj výdělek

„Když právník-advokát říká, že by jim ty peníze neměly být zabaveny, působí to na mě vesele. Protože kdyby ty peníze neměli, tak je Tomáš Sokol určitě nehájí,“ odhaduje komentátor. „V případě, že ty peníze jsou lup, tak je samozřejmě třeba jim je zabavit.“

Zn.: Právní stát

Neobhajoval by ale jiný advokát stejně? Pro zajištění spravedlnosti jsou advokáti nezbytní. Nejen kvůli presumpci neviny, ale také kvůli davovým psychózám, kdy by lidi nejraději obžalované rovnou linčovali. Pravník musí hájit „kdekoho“.

Obhájce mafiánů?

„Ale u Tomáše Sokola se situace vyvinula zajímavě: téměř vždycky jsou jeho klienty ti nejzámožnější mafiáni a zločinci, kteří si trest zaslouží. Pokud zrovna nejde o nějaké celebrity, které hájit znamená získat nějaké PR,“ myslí si Hoffman. „Na mě působí, že hájí zlo všude, kde je to možné.“

Tomáš Sokol sám říká, že jeho úkolem je „dodržení práv člověka na spravedlivý proces a obhajobu“. „Mně to přijde jako fráze,“ neodpustil si komentátor.

Razie na ministerstvu obrany, posun v kauze letadel CASA, proces s Davidem Rathem… Na politické scéně byla oslabena moc tradičních velkých stran. Současně s tím začaly některé instituce fungovat nezávisleji. Hnulo se konečně něco ve společnosti, v soudech?

„To není věc, která by se změnila ze dne na den. Ale posun zde cítíme, to ano,“ uzavírá Hoffman. 

Komentář zazněl v pořadu Českého rozhlasu Plus Názory a argumenty  Publikováno se souhlasem vydavatele.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Český rozhlas
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ivo Valenta: Na nová vládní nařízení navíc tvrdě doplatí především lidé z nejmenších obcí

13:35 Ivo Valenta: Na nová vládní nařízení navíc tvrdě doplatí především lidé z nejmenších obcí

Pokud se situace zlepšuje, vláda chválí sama sebe. Za každé zhoršení však prý můžeme my všichni. Zvl…