Ivan Jordák: Čí pravda a láska zvítězí?

02.10.2016 18:31 | Zprávy
autor: PV

V sobotu večer jsem sledoval fotbalový zápas Slávie s Karvinou. Mám zlozvyk, že v době přestávky a po konci projedu všechny stanice televize, zda jsem o něco nepřišel. Jak jinak, na štěstí o nic, ale v pořadu historie.cz na ČT 24 zrovna přítomní vzpomínali Václava Havla a jím často citovaného hesla „Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí“. Nebudu nyní zmiňovat naplnění tohoto hesla V. Havlem, je už mrtvý a o mrtvých jen dobré, nebo raději nic, říkala má babička. Ale zaujal mě názor diskutujících, kteří v té chvilce, co jsem se díval, láli Čechům, tedy i mně, že jsme ono heslo nedokázali naplnit.

Ivan Jordák: Čí pravda a láska zvítězí?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bývalý prezident ČR Václav Havel

Pokud je mi známo, ono heslo, nebo citát, jak kdo chce, uvedl údajně jako první Mahátmá Gandhí, pro připomenutí indický filosof a politik, mohu-li ho tak nazvat. Ale nakonec lze tento citát vystopovat i v evangeliích, ale třeba také u Husa, Chelčického a mnoha dalších. Na tom zase až tak příliš nezáleží, kdo s tím přišel první. Na čem, aspoň si to myslím, záleží více, je čí a jaká pravda, a čí a jaká láska má zvítězit. Vždyť nakonec, zmínil-li jsem výše už Husa a Chelčického, s těmi jednat tehdy ještě nikdo nechtěl. K jednání tehdy politické a církevní představitele Evropy donutili Táboři a sirotci, jak se tenkrát říkalo bratři polem pracující. Proto bych od diskutujících v historie.cz, a nejen od nich, rád slyšel, jaká a čí pravda a láska má zvítězit. V době, kdy jsem se na ně díval, nic takového od nich konkrétně nezaznělo. Spíš nějak vyplývalo z jejich hovoru, že je to ta pravda a láska, kterou vyznávají oni. A ta, že je prostě jediná, absolutně platná.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Markéta Gregorová byl položen dotaz

A co další produkty?

Děkuji za vaši snahu řešit problém, že pokud si lidé něco koupí, musí mít jistotu, že o to nepřijdou jen proto, že se to přestane vyplácet vydavateli (vaše slova, s kterými úplně souhlasím). Jen vy mluvíte jen o hrách. Týká se to i programů, které si zakoupíte třeba do počítače? A neukazuje přístup ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ladislav Jakl: Aktivista Pavel - někdy analýzy vyžaduje, jindy nepotřebuje

13:28 Ladislav Jakl: Aktivista Pavel - někdy analýzy vyžaduje, jindy nepotřebuje

Máme prý konzervativního prezidenta republiky. Nebo by se to aspoň některému pozorovateli mohlo zdát…