Ivan Jordák: Je to skutečně v pořádku?

11.09.2017 9:49

V Partii na Primě bylo zmíněno vydání poslanců ANO Babiše a Faltýnka k trestnímu stíhání.

Ivan Jordák: Je to skutečně v pořádku?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Schvalování programu schůze sněmovny

Zároveň měl při debatě poslanec KDU-ČSL Jurečka kategoricky odmítnout vzdávání se mandátu samotným poslancem, pokud mu hrozí trestní stíhání s tím, že není nikdo, kdo by mu mandát vrátil, pokud soud nakonec konstatuje, že je nevinný a poslanec Bendl za ODS připomněl presumpci neviny. Nedávno byla i velká diskuze zda stíhat poslance za korupci a co vlastně korupční jednání je, a co již nebo ještě korupcí není. Nedošlo se zatím k žádnému závěru.

Kroutil jsem hlavou pořád dokola, jak jsme v ČR na poslance a senátory přísní. Při svých starostech se musí až tolik omezovat. Vždyť stačí, jen, aby někoho zabili nebo jiného oloupili a hrozí jim vydání k trestnímu stíhání Poslaneckou sněmovnou nebo senátem. Už se i množí požadavky, aby se svého mandátu dobrovolně zřekli a tak se trestnímu stíhání vystavili sami. Naštěstí se tomu zatím ubránili. Je až s podivem, jak je to možné. Vždy se říkalo, že poslanci a senátoři mají mít imunitu na projevy ve sněmovně nebo senátu. Rovněž se zvažovala i přestupková, aby se nedalo nepohodlnému poslanci nebo senátorovi zabránit v účasti na zasedání sněmovny či senátu. Při ostatních porušeních zákona měli být stíhatelní beze zbytku, jak je tomu většinou všude ve světě.

Máme republiku, máme údajně i demokracii. Občané si mají být rovni. Ovšem, stejně jak u nepřizpůsobivých občanů, zavádíme i u poslanců a senátorů pozitivní diskriminaci. Ať provede, co provede, pokud ho sněmovna nebo senát nevydají, bude třeba i sériový vrah nevinen až do své smrti, spáchá-li trestný čin při výkonu svého mandátu. Jak je možné, že 281 občanů získá pouhým zvolením do Parlamentu neodpovědnost za své konání, pokud tak rozhodnou jejich kolegové?

Otázka, kdo mi vrátí mandát, budu-li soudem později shledán nevinným, je nedůstojná. Jednak je věcí zákonodárného sboru, aby tuto věc vyřešil. Stejně, jako by měl vyřešit náhradu škody způsobené občanům nesprávným rozhodnutím o konkurzu, ale i třeba invalidním důchodu, vůbec ve správním či soudním řízení. Je až s podivem, když ústavní činitel má pochyby o správném fungování úřadů a právních předpisů ve vlastní zemi.  Má pak nejvyšší čas začít dávat tyto věci do pořádku.

JUDr. Ivan Jordák, Letohrad

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Karel Sýs: Sbohem, náš krásný plameni…

14:55 Karel Sýs: Sbohem, náš krásný plameni…

Když Zdeněk Mahler v roce 2011 přebíral Cenu Unie českých spisovatelů za celoživotní dílo, nebylo je…