Dnes bychom si sotva uměli představit starostu obce, který po tom, co právě oddal čerstvé novomanžele, se vrhl na nevěstu, aby na ní uplatnil své právo první noci. Patrně bychom takového starostu v lepším případě zavřeli do blázince. Spíš zavřeli do vězení pro pokus o znásilnění.
Problematická řešení problémů bychom obecně mohli členit na řešení nešikovná, nemravná a trestuhodná. Společné mají to, že jsme v jejich důsledku nespravedlivě omezeni ve svých právech, jen s tím rozdílem, že v prvém případě jde o omezení nešťastné, v druhém sprosté a ve třetím trestuhodné. Pro které hodnocení se v daném konkrétním případě rozhodneme, záleží na době, v níž žijeme, a poměrech, které v ní vládnou.
Lidem trvalo určitou dobu, než dospěli k závěru, že zmocnit se cizí věci bez souhlasu jejího majitele, je čin po výtce trestuhodný. Nadto nejprve museli vynalézt soukromé vlastnictví a zavést je do života.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: rozhlas.cz
Jak se postavíte k výsledku voleb?
Budete respektovat vůli voličů a dáte šanci sestavit vládu tomu, kdo volby vyhraje? Řeší se teď třeba jmenování Babiše, který je trestně stíhaný, ale jestli to lidem nevadí a zvolí ho, neměl by dostat šanci sestavit vládu? A byl byste pro, aby trestně stíhaný člověk nemohl kandidovat? Třeba mě by to...
Další články z rubriky

21:25 Pavel Foltán: Ústavní soud – třetí komora parlamentu?
Komentář k historii tribunálu, o kterém se opět mluví.