Ivan Štern: Vlastnické bydlení a můj pravicový přítel

26.10.2014 16:02 | Zprávy

Odehrálo se to někdy v hloubi devadesátých let minulého století. Odehrálo se to v hospodě U houbaře. Odehrálo se to nad pivem.

Ivan Štern: Vlastnické bydlení a můj pravicový přítel
Foto: Hans Štembera
Popisek: Barmanka

Ucucával jsem je rozmlouvaje s přítelem. Léta jsem ho neviděl. Až nová doba nás svála dohromady. Doba, kdy člověk, holdoval-li pokroku, pronášel chlapácká, svobodomyslná, pravicová prohlášení. Přítel kupříkladu soudil, že nejlepší vůbec bude, když se každý začne starat sám o sebe. Vysloviv tuto obecně sdílenou myšlenku, pohlédl vyzývavě na mě. Čekal, co já.

Postará-li se každý sám o sebe, postará se o sebe i celá společnost, tedy nač se pak starat, zda se někdo o mě postará či nepostará, zaznívalo tehdy mezi námi chlapáky. Bylo to osvobodivé po tom věčném poručníkování, jež jsme si zažívali v době komunistické. A přesto mi to nedalo. Chtěl jsem asi zaprovokovat. Možná to ve mně bylo jako v koze.

Člověče, povídal jsem, to se snadno řekne. Člověk ale ztratí práci a v místě na žádnou nenatrefí? Co pak?

Jednoduchá rada, děl přítel. Přestane sedět na zadku. Sebere se a vydá se jinam. Vždycky je někde práce.

Něco takového je možné možná v Americe, namítal jsem. V bytě, co bydlíš, dáš výpověď, naložíš saky-paky a jedeš o město dál. U nás se ale nájemní byty mění v byty vlastnické. Nové nájemní se nestavějí a stát podporuje jenom to bydlení vlastnické. Ztratíš práci a najdeš ji na druhém konci země. Nuceně prodáš byt. Se ztrátou, samozřejmě. V novém místě si jiný koupíš. Samozřejmě za cenu zadlužení. Na předchozím prodeji jsi přece prodělal. A jsi přitom stále bez výdělku. Sečteno, podtrženo, aby ses mohl o sebe takto postarat, musíš mít kapitál. Mají ale nezaměstnaní kapitál? Byli by pak nezaměstnaní?

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Český rozhlas

Kde berete jistotu, že většina občanů ČR chce EURO?

Tvrdit, že jsme se k tomu zavázali při vstupu není argument, od té doby se toho přeci dost změnilo. A já třeba nevidím v přijetí žádný přínos pro obyčejné lidi, jako jsem třeba já. Můžete mi vysvětlit, co mi přinese? Zvýší se tím třeba má mzda nebo zlevní se ceny bydlení, potravin, služeb? Podle mě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

P. C. Roberts: Konflikt na Ukrajině se vymyká kontrole

15:57 P. C. Roberts: Konflikt na Ukrajině se vymyká kontrole

Neochota nebo neschopnost ruského prezidenta Putina rychle ukončit konflikt s Ukrajinou povede ke st…