Podle strategie schválené v březnu 2000 na summitu v Lisabonu se Evropská unie měla do roku 2010 stát „nejkonkurenceschopnější a nejdynamičtější ekonomikou světa založenou na znalostech, jež bude schopna udržitelného růstu a bude nabízet více kvalitních pracovních míst a větší sociální soudržnost“. Zběžným pohledem na poměry vládnoucí v Evropě na podzim 2020 se můžeme po dalších deseti letech přesvědčit, do jaké míry byl tento záměr naplněn.
Hostina u Trimalchiona
Časopis Fortune uvedl, že v roce 2019 bylo mezi šestnácti největšími technologickými společnostmi osm firem amerických, tři japonské, dvě korejské, jedna čínská, jedna tchajwanská a jedna smíšená čínsko-americká. Marně mezi nimi hledáme podnik sídlící na evropském kontinentu. Z patnácti nejlépe hodnocených technicky zaměřených univerzit se v Evropě, tradičním středisku moderní vzdělanosti, technologické tvořivosti a vynalézavosti, nacházejí čtyři. Ve dvou oblastech si náš světadíl udržuje prvenství. V Evropské unii se vyplácí třetina světových sociálních dávek. Obyvatelé Starého světa jsou rovněž největšími planetárními spotřebiteli. Životní styl Evropanů, který se neopírá o výrobu a produktivitu, je uskutečňován na nezadržitelně rostoucí dluh. Vše se děje na úkor budoucích generací, jejichž jménem se evropští vůdci tak rádi zaštiťují při vyhlašování utopických vizí typu „zeleného údělu“.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV