Ivo Fencl: John Buchan a povstání Orientu proti Západu

30.04.2019 16:35 | Zprávy

„Jednou z mých slabých stránek je, že nemohu vejít do cizí knihovny, aniž bych zrakem nepřelétl názvy knih.“ John Buchan

Ivo Fencl: John Buchan a povstání Orientu proti Západu
Foto: Archiv IF
Popisek: Spisovatel Ivo Fencl

John Buchan (1875-1940) je skoro u nás zapomenutý spisovatel, kterého například i Patrik Linhart poměrně „ošidil“ ve své knize Vyprávění nočních hubeňourů (2013).

„Proč jsi tak málo psal o Johnu Buchanovi?“ zeptal jsem se Patrika Linharta přímo a on si postěžoval na jeho styl. Nejsem překladatel, takže to nemohu posoudit přesněji, ale je fakt, že se Buchan opravdu vyjadřuje velice, ale velice „po anglicku“. Je snad nejbritštější z britských autorů, je dokonce ještě britštější než Kipling a současně byl autor dobrodružných románů i politik, což... je kombinace opravdu dost výjimečná.

Jenže John Buchan rozhodně nebyl jen „dobrodruh“ a autor laciného čtiva, naopak; a celkem právem ho lze považovat i za zakladatele špionážního románu.

Sice neviděl agenty úplně za vším, ale dejme tomu listopadový převrat 1989 by podle jeho názoru jistě podnítila nějaká „tajná centrála energie“, další ze všech těch, které odnepaměti „kvrdlají“ dějinami. Většině lidí to samozřejmě bude připadat jako spíše absurdní myšlenka, ale je to myšlenka představitelná a představitelnou by zůstala i pro tohoto skotského šlechtice a historika, vedle jiného i autora monografie Sir Walter Scott.

Pochopil principy špionáže a psal první romány o ní

Za první světové války byl Buchan britským ministrem propagandy a po roce 1935 dokonce generálním guvernérem Kanady, ale uplatnil se i jako rektor edinburské univerzity. Při všem tom ale stále neuvěřitelně pilně psal, a to velmi svébytně.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Kateřina Konečná byl položen dotaz

Vystoupení z EU

Nemyslíte, že když vystoupíme z EU, vedlo by to jen k tomu, že by se rozhodovalo o nás bez nás? Protože na evropském trhu jsme dost závislý.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zdeněk Jemelík: Ještě o zlínském bizáru a jiných trapasech

12:26 Zdeněk Jemelík: Ještě o zlínském bizáru a jiných trapasech

Pokud si laskaví čtenáři všimli mého zájmu o úsilí zlínských podnikatelů bratrů Lebánkových o obnovu…