Jakub Červenka: Okénko trhu

14. 5. 2018 20:33

Běžný účet platební bilance ČR v březnu spadl do deficitu 5,6 mld. Kč. Trh odhadoval přebytek 30, mld. KČ, my 26,3 mld. Kč.

Jakub Červenka: Okénko trhu
Foto: pixabay.com
Popisek: Analýza - ilustrační foto
reklama

Důvodem náhlého zhoršení bilance na běžném účtu je zejména dřívější start sezóny odlivu dividend. Odliv důchodů z přímých investic v březnu narostl na 51 mld. Kč  - v loňském roce byl na podobné úrovni až v červnu. Tuzemským firmám výrazně vzrostly zisky a zahraničním investorům se dosud projevená důvěra v naší ekonomiku vyplácí na vyšších dividendách. Zároveň se změnila pozice ČR jako čistého příjemce přímých zahraničních investic: tok investic plynoucí z ČR do zahraničí dosáhl 4,2 mld. Kč a zároveň z ČR vyputovaly investice zahraničních investorů v objemu 1,6 mld. Kč. Česká republika tak investovala v zahraničí o 5,8 mld. více, než kolik zahraniční investoři nechali u nás. Oba faktory budou v následujících měsících pravděpodobně brzdit posilování koruny a udrží běžný účet v deficitu. Přesto v našem odhadu počítáme, že za celý rok 2018 dosáhne běžný účet přebytku kolem 40 mld. Kč. 
  
Hlavní ekonomické statistiky tohoto týdne se ale soustředí na zítřek. Hned z rána vyjde první odhad růstu HDP ČR v prvním čtvrtletí. Podle naší prognózy dosáhne 0,6 % č/č a 4,7 % r/r, což znamená jasné zpomalení. Růst HDP krotí vysoká srovnávací základna z loňského roku, ale také oslabující přebytek zahraničního obchodu. Spotřeba domácností nadále roste, ale v posledních měsících to jsou zejména investice firem, které táhnou ekonomický růst z pohledu poptávky. 
  
Ten samý den vyjde odhad růstu německého HDP v prvním čtvrtletí, který podle trhu dosáhne 0,4 % č/č a 2,4 % r/r. Expanze německé ekonomiky podle dosud zveřejněných statistik zpomalí, ale ve zbytku roku by mohla ztráty dohnat. Nicméně důvěra investorů v německou ekonomiku podle ZEW indexu je zatím na nejnižší úrovni od roku 2012 a po úterku tam pravděpodobně ještě zůstane. Druhý odhad růstu HDP v eurozóně i přes zpomalení své největší ekonomiky pravděpodobně zůstane na 0,4 % č/č a 2,5 % r/r. 
  
Ve středu bude zveřejněn růst amerického průmyslu za duben, který podle trhu mírně zrychlí o desetinu na 0,6 % m/m. Zpracovatelský průmysl v USA se v předchozím měsíci potýkal s problémy a je tedy otázkou, jestli se již navrátil ke kladnému růstu. Philadelphia Fed index důvěry mezi výrobci za květen, který vyjde ve čtvrtek, nám poskytne informace přímo z terénu. 
  
Týden završí páteční publikace indexu cen českých průmyslových výrobců za duben. Vývoj průmyslových cen kopíruje spotřebitelskou inflaci a tak odhadujeme nárůst jen o 0,1 % m/m a pokles o 0,1 % r/r. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Josef Ježek: Lockdown

18:50 Josef Ježek: Lockdown

„ Tak zase tu máme ten lokdaun, paní Millerová“, řekl by Švejk, pokud by žil v téhle době, která je,…