Jan Bureš: Benda z ČNB chce rychlejší růst sazeb, volby mohou tlak ještě zvýšit

13.10.2017 12:40

Čeští centrální bankéři začínají znovu hlasitěji šermovat zbraněmi. Vojtěch Benda z ČNB se včera jednoznačně přihlásil do tábora jestřábů. V rozhovoru pro Hospodářské noviny otevřeně mluví o přehřívající se ekonomice překonávající odhady centrálních bankéřů.

Jan Bureš:  Benda z ČNB chce rychlejší růst sazeb, volby mohou tlak ještě zvýšit
Foto: Hans Štembera
Popisek: Finanční analytik Jan Bureš
reklama

Ta podle Bendy volá po rychlejším růstu sazeb. Přirozenou reakcí na rychlejší růst mezd a stagnující korunu je podle něj pravidelný růst sazeb o 25 bps na každém zasedání, dokud ekonomika nezačne vykazovat známky ochlazení. Ideální by podle Bendy pro ekonomiku byl do konce roku ještě růst sazeb o 50 až 75 bps. I když tak rychle to na dvou zbývajících zasedáních centrální banka asi nepůjde, Benda svými výroky včera jasně naznačil, že opatrnost půjde nejbližších kvartálech stranou. A bude načase utahovat měnové kohouty daleko rychleji, jednoduše dokud to jde.

Guvernér Rusnok byl sice na posledním zasedání opatrnější, ale i on hovořil o potřebě postupného pravidelného utahování měnové politiky. V tuto chvíli ČNB (srpnová prognóza) vidí potřebu zvýšení sazeb v horizontu přibližně dvou let na 2 %. Listopadová prognóza bude bezpochyby agresivnější.

A nic na tom podle všeho nezmění ani parlamentní volby. Ať už po nich vznikne středo-pravicová nebo středo-levicová vláda, bude pravděpodobně pokračovat rozpočtová stimulace ekonomiky. A to ať už spíše přes nižší daně nebo vyšší sociální výdaje. Tato rozpočtová stimulace bude přicházet na vrcholu hospodářského cyklu, a bude tak jenom podtrhovat a zesilovat dnešní volání ČNB po vyšších sazbách.

Jan Bureš
finanční analytik

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zachránil huculy, zachránil svět. Otakar Leiský

22:59 Zachránil huculy, zachránil svět. Otakar Leiský

Ve věku nedožitých 95 let nás 31. 3. 2020 navždy opustil let zakladatel první ekologické organizace …