Jan Bureš: Česká národní banka nemá důvod otálet s ukončením intervencí

30. 3. 2017 9:40

Českou národní banku dnes čeká ostře sledované březnové zasedání. Je to poslední zasedání, na kterém bude platit “tvrdý” závazek ČNB setrvat v intervenčním režimu.

Jan Bureš: Česká národní banka nemá důvod otálet s ukončením intervencí
Foto: Hans Štembera
Popisek: Finanční analytik Jan Bureš
reklama

Od začátku dubna pak bude moct centrální banka teoreticky kdykoliv intervenční režim vypnout, a to aniž by čekala na další řádné zasedání. K dlouhému vyčkávání a váhání přitom podle nás nebude mít moc důvodů. Inflace se opět pohybuje nad poslední prognózou ČNB, z reálné ekonomiky chodí velice slušná čísla a díky sílícím mzdám by centrální banka měla dál vidět inflaci nad cílem i na horizontu prognózy.

Navíc i počasí v eurozóně a na globálních trzích se zdá být v tuto chvíli pro opuštění intervencí příznivé. A v neposlední řadě centrální banka dosáhla i svého taktického záměru - přesvědčila trh, že intervence se skutečně blíží ke svému konci, a proto pozorujeme výrazné sázky na zisky koruny.Jen od začátku září narostly devizové rezervy o zhruba 14 miliard eur, od začátku intervencí o více než 80 miliard eur a 50-60 miliard euro jde podle našich odhadů na vrub “sázek” na zisky koruny. Podle těchto měřítek se zdá být česká koruna jednoduše “překoupená”, což může načas otupit apreciační ambice koruny.

Přesto vše je možné, že dnes centrální banka zatím nezmění měkké “vodítko” indikující konec intervencí okolo poloviny roku 2017. To ale již není závazné a ČNB by lehkým urychlením exitu rozhodně neriskovala ztrátu kredibility. Věříme, že nehledě na dnešní oficiální komunikaci může ČNB vypnout intervence již v průběhu dubna.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Stresovaný národ. Omezení pořád dokola, 5, 10 let? „Lidé jsou tím unavení...“ Právník Kolman k zavřenému Česku

18:38 Stresovaný národ. Omezení pořád dokola, 5, 10 let? „Lidé jsou tím unavení...“ Právník Kolman k zavřenému Česku

Polední tisková konference vlády otřásla zemí. „Od zítřka nastává v naší zemi lockdown,“ shnruje děn…