Jan Bureš: Českou korunu po slabší inflaci čeká i horší růst

13.05.2019 11:07

Tento týden bude pro českou korunu klíčové sledovat na jedné straně domácí čísla, na straně druhé ovšem i další vývoj obchodního střetu mezi USA a Čínou. Ten může nepříjemně “zatopit” všem rozvíjejícím se trhům, a to by pro korunu bezesporu nebyl dobrý signál.

Jan Bureš: Českou korunu po slabší inflaci čeká i horší růst
Foto: Hans Štembera
Popisek: Finanční analytik Jan Bureš
reklama

Maraton důležitých domácích čísel dnes nastartovala dubnová inflace, která skončila za očekáváním trhů a poklesla na 2,8%. Inflace je podle nás v tomto roce za vrcholem a další zvolnění by mohlo být pro ČNB znakem, že domácí inflační tlaky přestávají zrychlovat. A to pro korunu až tak pozitivní zpráva být nemusí.

Stejně tak jako výsledek HDP za první kvartál. Náš nowcast zvláště kvůli slabšímu průmyslu ukazuje na zpomalení ekonomiky z 2,6 na 2,2-2,3 %. ČNB přitom ve své nové prognóze sází na pokračování růstu o 2,6 % meziročně. Tedy pro korunu opět nic dobrého.

A v neposlední řadě nejsme nijak optimisticky naladěni na korunu ani při pohledu do zahraničí. Eskalující obchodní konflikt mezi Čínou a USA může vrátit na řadu rozvíjejících se trhů strach. Dnes by měl Donald Trump oznámit plány na zvýšení cel pro další skupinu zboží v objemu okolo 300 mld. USD. Navíc obchodní střet USA versus Čína zatím dopadl z velkých světových ekonomik viditelně nejvíce na Německo - nejotevřenější velkou světovou ekonomiku, která je i hlavním obchodním partnerem Česka. Německá průmyslová recese z přelomu roku je hlavním důvodem, proč dnes šlape na brzdu i Česko.

Jan Bureš
finanční analytik

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jiří Paroubek: Zápecníci z pražské městské rady

7:38 Jiří Paroubek: Zápecníci z pražské městské rady

Pražští radní na pondělní schůzi městské rady neodsouhlasili zadání změny územního plánu, která by u…