Jan Bureš: Den D pro ECB… Jak může zareagovat euro a koruna?

07.09.2017 12:12

Čeká nás napínavé zářijové zasedání ECB.

Jan Bureš: Den D pro ECB… Jak může zareagovat euro a koruna?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Finanční analytik Jan Bureš

Mario Draghi na posledním setkání řekl, že na podzim proběhne v ECB vážná debata nad tím, jak pře-orientovat měnovou politiku (podzimem technicky vzato myslel i září). Trhy proto čekají dřív nebo později oznámení ústupové strategie z dnešní masivní měnové expanze. Co tedy konkrétně čekat dnes, a to nejen na eurodolaru, ale i na české koruně.

ECB bude mít v ruce novou prognózu. Výhled na hospodářský růst bude opět přepsán růžovějším písmem směrem k vyšším hodnotám (a to na tento i příští rok - ze 1,8 % pravděpodobně ke 2 %). Na druhou stranu se ale ECB bude muset vyrovnat s výrazně silnějším eurem. To se podle červnové prognózy mělo pohybovat v okolí 1,09 EUR/USD - ve skutečnosti je dnes skoro o 10 % silnější. I proto může inflační prognóza na příští rok zůstat stabilní nebo dokonce kosmeticky snížena, a to nehledě na vysoký hospodářský růst.

Mario Draghi podle nás bude trhy připravovat na úpravu QE (snížení jeho tempa), současně by však ECB měla oznámit jeho protažení do poloviny příštího roku a zatím vyloučí možnost předčasného růstu sazeb. Kdy k takovému oznámení dojde je ovšem otázka. Mario Draghi bude chtít dát euru co nejméně důvodům k dalším ziskům. Je proto možné, že si zásadní oznámení schová až na konec října a dnes bude dál šermovat pouze s obecnějšími frázemi. Na druhou stranu právě nejistota může paradoxně v dnešní atmosféře euru pomoci k dalším ziskům.

Pokud dnešní zasedání ECB nepřekvapí jestřábím komentářem, bude to pro korunu a celou střední Evropu v zásadě lehce pozitivní zpráva. I když jen na “dobu” určitou, protože ústup ECB z měnové expanze se tak jako tak blíží a má potenciál ohrozit především měny rozvíjejících se trhů navázaných na eurozónu…

Jan Bureš

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Karel Sýs: Sbohem, náš krásný plameni…

14:55 Karel Sýs: Sbohem, náš krásný plameni…

Když Zdeněk Mahler v roce 2011 přebíral Cenu Unie českých spisovatelů za celoživotní dílo, nebylo je…