Jan Bureš: Evropa čeká na HDP a inflaci, Amerika na Fed a volby

31.10.2016 13:03

Na globálních trzích tento týden nejprve přitáhnou pozornost čísla z eurozóny. Dnes čekáme, že HDP za třetí kvartál skončí relativně slušným výsledkem - eurozóna by měla dál růst tempem 0,3 % mezikvartálně a meziročně jen kosmeticky zpomalit na 1,5 %.

Jan Bureš: Evropa čeká na HDP a inflaci, Amerika na Fed a volby
Foto: Hans Štembera
Popisek: Finanční analytik Jan Bureš

To by se mělo Evropské centrální bance líbit. A podobně tomu bude i s prvním odhadem inflace za říjen - počítáme s nárůstem na 0,6 %. To by měla být nejvyšší hodnota od dubna 2014, kdy právě pod vlivem rostoucí inflace zažily velice nepříjemné výprodeje eurové dluhopisy. V tuto chvíli budou trhy primárně čekat na to, zda dobrá čísla nakonec povedou ECB k oznámení ústupu od politiky QE. I když čísla tento týden budou dobrá, nebudou natolik silná, aby dala jednoznačný signál ohledně prosincového zasedání ECB. Škraloupem na jinak dobrém výsledku zůstane podle nás přetrvávající nízká jádrová inflace.

V druhé polovině týdne se pozornost stočí do USA. Nejprve k zasedání Fedu, který v předvolební atmosféře nebude chtít nikoho překvapit nečekaným utažením měnové politiky. Důležité bude ale sledovat, jak moc v doprovodném komentáři Fed otevře dveře prosincovému růstu sazeb. Ten už je v tuto chvíli v tržních cenách skoro ze 70 %. Vedle komentářů z Fedu budou hrát na trzích minimálně stejně důležitou roli říjnová čísla z USA. Naše očekávání jsou opět nad trhem a to jak v případě podnikatelské nálady v průmyslu (ISM), tak v případě čísel z trhu práce (payrolls).

Celkově tak čekáme týden, ve kterém by slušná makročísla z obou břehů Atlantiku měla oslabovat dluhopisy a mohla by teoreticky hrát lehce do karet dolaru. Situaci mohou však zkomplikovat blížící se americké volby, které dolaru zjevně braly v uplynulém týdnu trochu chuť k životu.

Autor je finanční analytik.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Budoucnost: Nové politické hnutí se postaví oligarchům

21:35 Budoucnost: Nové politické hnutí se postaví oligarchům

Nové občanské hnutí Budoucnost vysbíralo tisíc podpisů pod petici a připravuje podání registrace u M…