Jan Bureš: Evropská centrální banka natahuje QE, co na to Česká národní banka?

08.12.2016 18:01

Evropská centrální banka se rozhodla natáhnout svůj program přímého tisku peněz o dalších 9 měsíců, ale ve snížených objemech (60 miliard euro/měsíčně). My a (pravděpodobně) i většina trhu jsme čekali natažení “pouze” o 6 měsíců ale ve stávajících objemech (80 miliard eur/měsíc). ECB se tak celkově zavázala natisknout o něco více eur (540 mld. versus 480 mld.). Navíc je připravena dál eventuálně program natáhnout a ponechává si v ruce i možnost dalšího snížení úrokových sazeb. Ve světle posledních slušných makročísel je takový výsledek lehce holubičím překvapením.

Jan Bureš: Evropská centrální banka natahuje QE, co na to Česká národní banka?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Finanční analytik Jan Bureš

V podobném duchu se nesla i tisková konference, kde přes pokračující optimistický výhled na růst (1,7% letos i příští rok), Mario Draghi zůstal naladěn spíše na holubičí notu a zdůraznil, že dnešní rozhodnutí mělo širokou podporu. To pro euro není, především ve světle blížícího se zasedání Fedu, moc dobrá zpráva.   

Složitější bude reakce na dluhopisových trzích - delším konci výnosové křivky. Tam samo o sobě lehké holubičí překvapení nemusí stačit, zvlášť pokud se bude měsíčně nakupovat méně dluhopisů(pomalejší QE) a inflace v nadcházejících měsících půjde směrem vzhůru. Mohou k tomu přispět i změny v pravidlech, podle kterých ECB bude provádět nadále politiku kvantitativního uvolňování. ECB začne nakupovat i kratší dluhopisy (1 rok) a současně se nebrání nákupům dluhopisů s výnosem nižším než depozitní sazba - to může držet dole kratší konec křivky, na který je citlivé euro. Dá se to tedy interpretovat tak, že ECB jde primárně o působení QE skrze krátké výnosy a kurz eura. Na druhou stranu ECB nezměnila limit na emitenta (33 %), což pravděpodobně v příštím roce omezí nákupy německého bundu. To pro delší německé splatnosti není dobrá zpráva.

V neposlední řadě je zřejmé, že o něco delší politika kvantitativního uvolňování zvyšuje i pravděpodobnost o něco delšího trvání intervencí v Česku. Ne však automaticky. Slabší měsíční nákupy dluhopisů do bilance ECB v kombinaci s o něco vyššími eurovými výnosy totiž mohou tlumit příliv spekulativního kapitálu do Česka. A dnešní krok může být ve finále i v ČNB chápán jako určitý ústupu od politiky QE (i když Mario Draghi trval na tom, že není). ECB nemusí být proto zásadní překážkou pro náš základní scénář - exitu z intervencí ve třetím kvartále příštího roku.  

Autor je finanční analytik.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Karel Sýs: Sbohem, náš krásný plameni…

14:55 Karel Sýs: Sbohem, náš krásný plameni…

Když Zdeněk Mahler v roce 2011 přebíral Cenu Unie českých spisovatelů za celoživotní dílo, nebylo je…