Jan Bureš: Inflace v eurozóně po čtyřech letech zdolala cíl Evropské centrální banky

02.03.2017 15:14

Inflace v eurozóně po čtyřech letech zdolala inflační cíl a dosáhla v únoru 2 %. Evropská centrální banka se ale pravděpodobně nebude radovat z vyšší inflace nadlouho.

Jan Bureš: Inflace v eurozóně po čtyřech letech zdolala cíl Evropské centrální banky
Foto: Hans Štembera
Popisek: Finanční analytik Jan Bureš
reklama

Pokud nepůjde výrazněji nahoru jádrová inflace (0,9 %), pravděpodobně i celková inflace zamíří v druhé polovině roku dolů (viz odhad na následujícím grafu).

 

I proto zatím nečekáme, že by Evropská centrální banka reagovala na vyšší inflaci ústupem od měnové expanze. Druhým důvodem je nejistota před blížícími se francouzskými prezidentskými volbami, která v uplynulých týdnech dokázala dostat pod tlak periferní dluhopisové trhy.

ECB bude chtít podle našeho názoru vidět nejprve průsak z vyšších cen energií (+9,2 % meziročně) do jádrových složek inflace. Tam je vývoj poměrně různorodý. Zatímco zboží bez energií a potravin prakticky nezdražuje a inflace zůstává dlouhodobě v blízkosti nuly, dynamika cen ve službách poslední tři měsíce zrychluje (na +1,3 % meziročně).  Pokud by tento trend pokračoval a jádrová inflace by začala postupně růst, může ECB změnit názor. Zvlášť pokud by se zklidnila situace na politické scéně po volbách ve Francii a v Nizozemí a pokračovalo by postupné vylepšování situace na trhu práce tak, jak ukázala i dnešní čísla za leden. Míra nezaměstnanosti v eurozóně sice zůstala po zaokrouhlení beze změn, ale nezaměstnaných dál ubývá.  Klidnější politická situace, vyšší jádrová inflace a silnější trh práce by mohly vést ECB na podzim k dalšímu osekání politiky kvantitativního uvolňování. Pak by se mohla pomalu chýlit ke konci politika levného eura. Takový obrat ale v tuto chvíli není na pořadu dne. A pokud půjdou v nejbližších měsících vzhůru sazby v USA, má dolar podle nás stále krátkodobě potenciál na frontě s eurem zabodovat.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Petice za zachování železničního mostu přes Orlickou přehradu u Červené nad Vltavou

21:39 Petice za zachování železničního mostu přes Orlickou přehradu u Červené nad Vltavou

Petice občanů pro zachování železničního mostu přes Orlickou přehradu u Červené nad Vltavou dle Záko…