Jan Bureš: Nezaměstnanost v Evropě na osmiletých minimech, Česko na čele pelotonu

03.04.2017 14:39

Nezaměstnanost v eurozóně spadla v únoru na nová osmiletá minima na 9,5 %. Podobně dobře si vede trh práce v celé Evropské unii, kde nezaměstnanost poklesla na 8 % - nejnižší úrovně od ledna 2009.

Jan Bureš: Nezaměstnanost v Evropě na osmiletých minimech, Česko na čele pelotonu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Finanční analytik Jan Bureš

Ukazuje se tak, že vylepšující se situace na trhu práce je i nadále hlavním motorem evropského hospodářského růstu.

Po dnešních číslech vylepšujeme náš odhad růstu na první kvartál na 0,5 %  mezikvartálně (viz graf) a za celý rok 2017 pak může dosáhnout opět 1,7 % (lehce nad odhadem trhu).

Na čele pelotonu i nadále zůstává Česko a to přesto, že se pokles počtu nezaměstnaných v březnu zastavil. I tak zůstává míra nezaměstnanosti na 3,4 % suverénně nejnižší v rámci celé Unie. Podobně jako v Německu (3,9 %) proto neočekáváme, že v tomto roce bude nezaměstnaných výrazně ubývat. Spíše počítáme s tím, že přirozený nedostatek pracovníků bude dál tlačit mzdy vzhůru. To je jeden z hlavních argumentů, proč by ČNB v dohledné době měla otočit kormidlo, opustit intervence a připravovat se na první utažení měnových kohoutů.

V rámci Evropské unie zůstávají stále velké rozdíly v míře nezaměstnanosti. Přesto, že se situace vylepšuje především v regionech s vyšší mírou nezaměstnanosti (Španělsko a v posledním měsíci i Itálie), dynamika mezd i inflace v těchto částech euro-klubu zaostává za Německem. I proto ECB zatím nebude chtít uspěchat útlum od politiky měnové expanze. Zvlášť poté, co březen přinesl další pokles jádrové inflace. I proto z dnešních čísel euro mnoho pozitivních bodů nevytěží.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Karel Sýs: Sbohem, náš krásný plameni…

14:55 Karel Sýs: Sbohem, náš krásný plameni…

Když Zdeněk Mahler v roce 2011 přebíral Cenu Unie českých spisovatelů za celoživotní dílo, nebylo je…