Jan Bureš: Proč se dolar nemusí bát Trumpa?

08.02.2017 10:12 | Zprávy

Americký dolar se na frontě s eurem v posledních dvou dnech znovu postavil na nohy. Při pohledu na růst krátkých amerických sazeb od začátku roku však má dost prostoru pro další postup vpřed. Hlavním důvodem jeho “váhavosti” je nedávná kritika silného dolaru z úst Donalda Trumpa. Ten je podle řady prvních opatření “mužem činu”. Jeho možnosti v dohledné době oslabit dolar na frontě s eurem jsou ale omezené a naopak svými dalšími politikami může sílu dolaru ještě podporovat.

Jan Bureš: Proč se dolar nemusí bát Trumpa?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Finanční analytik Jan Bureš

Rozhodující pro pohyb eurodolaru zůstává politika centrálních bank - amerického Fedu na straně jedné a ECB na straně druhé. Obě dvě mají pod kontrolou krátký konec křivky, na jehož pohyb je měnový pár nejcitlivější. Americká ekonomika je v hospodářském cyklu dál než eurozóna, a proto Fed zvyšuje sazby - to dolaru přirozeně pomáhá. V eurozóně podobný krok nelze čekat dříve než ve druhé polovině příštího roku - ECB naopak v nejbližších měsících bude nakupovat více dluhopisy s kratší splatností a držet tak krátký konec i euro “na uzdě”. Co tedy může Donald Trump proti dolaru podniknout nad rámec “pouze krátkodobě” účinných slovních intervencí?Jeho možnost ovlivnit rozhodování ECB je prakticky nulová, i když kritiku už si Mario Draghi vyslechl také. V případě politiky amerického Fedu budou rozhodující inflační tlaky. Pokud prosadí Donald Trump své fiskální plány (nižší daně, vyšší investiční výdaje), podpoří krátkodobě růst americké ekonomiky (odhadujeme, že do 1 procentního bodu v následujících dvou letech). Rozpočtový impulz ale přijde trochu nevhodně na vrcholu hospodářského cyklu, kdy na napjatém americkém pracovním trhu podpoří inflační tlaky. Ty mohou být ještě vyšší, pokud si Donald Trump pospíší se zaváděním protekcionistických opatření, která mají potenciál tlačit vzhůru ceny dováženého zboží. Americký Fed tak v důsledku těchto politik může mít ve finále v ruce ještě víc argumentů pro utaženější měnovou politiku a silnější dolar. 

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Marian Jurečka byl položen dotaz

Předškolní péče

Tvrdíte, že je předškolní péče dostupnější. To je sice částečně pravda, ALE. Myslíte, že je to vaše zásluha? Není to náhodou proto, že se rodí čím dál méně dětí? A pak dostupnější také není pro všechny. Vzniká sice řada soukromých školek, dětské skupiny apod., ale máte ponětí, kolik stojí? Proč na n...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jan Campbell: Vzdělání vůdců

15:57 Jan Campbell: Vzdělání vůdců

Na Západě a na Východě se výchovné a vzdělávací filozofie, praktiky a obsahy výrazně liší.