Jan Bureš: Ruská krize dopadne především na východ Evropy

30.04.2014 15:51

Mezinárodní měnový fond včera varoval před geopolitickým napětím na Ukrajině a v Rusku a jeho dopadem do ekonomik ve střední a východní Evropě. Analýza je v zásadě dost podobná našim závěrům a ukazuje, že zranitelná je především východní Evropa.

Jan Bureš: Ruská krize dopadne především na východ Evropy
Foto: red
Popisek: Rusko
reklama

Nejzranitelnější jsou vůči propadu ruského hospodářství sousední východoevropské země - tedy především Pobaltí, Moldávie a Bělorusko. Tyto ekonomiky mají jednak vyšší podíl vzájemného obchodu s Ruskem, současně vysoký podíl přímých zahraničních investic z Ruska a v neposlední řadě v nich žijí početné ruské menšiny, které těží (především v případě Běloruska a Moldávie) z přílivu ruských remitend. Obchodní vazby střední Evropy na Rusko jsou o poznání nižší - hrubé exporty činí 2-5 % HDP, zatímco exporty očištěné o následné re-exporty se pohybují okolo 1 % HDP.I finanční propojení s Ruskem není pro žádnou ze zemí kritické. Výraznější otřesy by ale podle MMF mohly pociťovat v případě eskalace krize bankovní sektory v Rakousku, v Maďarsku a na Kypru, kde kombinovaná expozice vůči Rusku a Ukrajině přesahuje 5 % HDP. Expozice ale i tak pravděpodobně není dostatečně výrazná na to, aby nastartovala v těchto zemích bankovní krizi. Problémy ruských a ukrajinských poboček by ale mohly ohrozit ziskovost mateřských bank.

Sečteno, podtrženo, pokud nárůst geopolitického napětí přivodí Rusku a Ukrajině recesi, ale dodávky ruského plynu a ropy nebudou ohroženy, má se bát především východ Evropy. Ruské PMI (podnikatelská nálada) jsou v tuto chvíli hluboko pod úrovní 50 bodů a indikují na následující tři měsíce další propad hospodářství. Kombinované středoevropské PMI jsou poblíž tříletých maxim. Střední Evropa je tak nehledě na propad ruského hospodářství na začátku roku dál v pozitivním vleku sílícího německého oživení.

Jan Bureš
Hlavní ekonom Ery

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Názory, ParlamentniListy.cz
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Radim Valenčík: Evoluční hra našeho viru

18:24 Radim Valenčík: Evoluční hra našeho viru

Evoluční hra našeho viru by pak mohla být založena na hlídání "čistoty rasy", resp. svého kmene, a t…