Jan Bureš: Tři důvody proč ČNB ponechá sazby beze změny

28.03.2019 12:21

Ani na dnešním zasedání se ČNB pravděpodobně neodhodlá ke zvýšení sazeb, i když jádrová inflace zůstává na historických maximech a tempo růstu mezd je vysoké. Proč další odklad?

Jan Bureš: Tři důvody proč ČNB ponechá sazby beze změny
Foto: Hans Štembera
Popisek: Finanční analytik Jan Bureš
reklama

Za prvé, kvůli vysoké nejistotě spojené s brexitem. Podoba brexitu není ani po včerejšku jasnou věcí. Britští poslanci sice včera odhlasovali kosmetický odklad odchodu z konce března na 12. dubna, na žádné z variant dalšího postupu se však neshodli. Tvrdý brexit bez dohody tak stále zůstává reálně ve hře. To je velice dobrý argument k opatrnosti.

Za druhé, výkon našich hlavních obchodních partnerů - zejména Německa - dál pokulhává. Německý průmysl přes snahu o stabilizaci zůstává v řadě klíčových oblastí, jako jsou automobilky, produkce kovů, ale i strojírenství, velice slabý. Značná část lednového zlepšení šla ve skutečnosti za energetikou a produkcí rafinérií. A i předstihové ukazatele zatím neukazují v německém průmyslu na rychlý obrat. Špatné výkony průmyslu sice zatím kompenzují zejména služby a obchod, to jsou však odvětví, na které nemá česká ekonomika takové vazby.

Za třetí, už nejde jednoduše říct, že v české ekonomice nejsou německé problémy vůbec cítit. Minimálně ve slabším lednovém průmyslu. Po jeho zveřejnění náš nowcast ukazuje na výrazné zpomalení domácího hospodářského růstu z 1 % mezikvartálně na 0,2 % na začátku roku 2019. Z tohoto pohledu asi není dnes kam spěchat. Zvlášť když ECB i americký Fed v posledním měsíci předvedly další “úkrok” holubičím směrem.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Oldřich Rambousek: Globální evropský průšvih narůstá a není řešen

20:17 Oldřich Rambousek: Globální evropský průšvih narůstá a není řešen

Evropa má těch průšvihů hodně, viďte? Který se dá nazvat tím hlavním? Samozřejmě, že je důležitý úhe…