Jan Campbell: Dilema prezidentů (3)

02.01.2020 13:46 | Zprávy

Prezident Si Ťin-pching bude muset řešit jiná než předem uvedená, ale i podobná, a aby toho nebylo málo, také pro něj osobně důležitá dilemata. Ty se týkají vztahu ČLR s EU, včetně projektu 16+1, které tvoří mimo jiné mlčení EK ve věci dohody o svobodném obchodu mezi EU a ČLR, pro kterou je uzavření dohody prioritou a ne zcela pochopitelná jednání EK například s Japonskem. To si uvědomuje na všech úrovních rozhodování o politice a hospodářství, že nemůže obstát v konkurenci s ČLR. Proč tedy EK mlčí?

Jan Campbell: Dilema prezidentů (3)
Foto: Archiv
Popisek: Jan Campbell

Kromě skutečnosti, že objem obchodu mezi EU a ČLR je druhý v pořadí za USA, existuje záměr uzavřít globální investiční dohodu s EU, se všemi atributy partnerství, včetně ochrany investic, udržitelného rozvoje a dodržování pravidel bezpečnosti v rámci nových technologií, včetně 5G a podobných. Případný podpis dohody mezi EU a ČLR a její platnost představují však v současné geopolitické situaci riziko pro vztah EU s USA. S ohledem na předem popsané dilema prezidenta Trumpa ve věci krocení ČLR a skutečnost hájení názoru generálů USA, že armáda musí být natolik vybavená, výkonná a vycvičená, aby působila psychologicky jako zastrašující, podle strategie - jednej tak, aby nepřítele ani nenapadlo zaútočit, nesuverénní EU je prakticky bezmocným rukojmím se staronovým vedením i EP. Protože RF pod vedením prezidenta Putina nezkolabuje a současná Rusko – Iránsko – Čínská vojenská cvičení budou posilovat chór západních vojenských jestřábů, EU bude muset společně s členskými státy NATO prioritně a více přispívat do vojenského rozpočtu USA.

Přidám li do rozvahy skutečnost ohlášení vývoje kosmických vojsk USA, prezidentskou volební kampaň v USA a asertivní chování ČLR nejenom ve svém sousedství, pravděpodobnost uzavření dohody mezi EU a ČLR během roku 2020 není vysoká. Za to předpokládám uzavření první fáze dohody mezi USA a ČLR. Proč? Protože žádné rozumné království nechce píchnout do vosího hnízda, respektive probudit spícího draka. Prezidentu Si proto a nehledě na všechny potíže v Evropě a USA zůstává možnost, kterou popisuje Sun-C': Pět vláken spřádá osnovu. Z nich splétáme plán a rozplétáme podstatu strategie: Cesta, Nebe, Země, Vojevůdce a Metoda.

V praxi to znamená, že Cesta zůstane důležitější než cíl. Cíl v čínském pojetí obsahuje činnost. Nebe klade důraz na rovnováhu (ne však v evropském pojetí) a změnu. Jinými slovy: neustálé střídání situací. Střídání reflektuje přírodní zákony, jejich znalost a využití znalosti zákonů ve svůj prospěch. Proto střídání v čínském pojetí má málo společného s evropským pojetím rovnováhy jako vyrovnaného a neměnného stavu. Pojetí Země v daném případě znamená udělat si průzkum a zjistit si stav věcí nežli se něco podepíše, nebo udělá. Vojevůdce znamená povinnost k osobnímu rozvoji, dovednosti, moudrosti, zkušenosti a charakteru, abych jmenoval alespoň některé. Metoda v čínském pojetí neznamená zabývat se jenom studiem metod a procesů vedoucích k cíli. V kontextu vztahu EU (nebo jejího případného následníka) s ČLR se jedná o důmyslnou činnost. Ta by měla zajistit situaci, zabezpečit potřeby a fungování principu sjednocení mysle lidu s vládcem tak, aby s ním dokázal zemřít, tak aby s ním dokázal žít bez ohledu na nebezpečí.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Garanti bezpečnosti

Tvrdíte, že NATO a EU jsou pro nás garantem bezpečnosti. NATO ano, ale jakým garantem bezpečnosti je EU? V čem? Jak?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Halík: Když mě vzali za vojáka...

15:57 Jiří Halík: Když mě vzali za vojáka...

Písničkář Jarek Nohavaca napsal: Když mě brali za vojáka, stříhali mě dohola, vypadal jsem jako blbe…