Pro snadnější pochopení příspěvku doporučuji seznámit se s třemi příspěvky autora - http://vasevec.parlamentnilisty.cz/komentare/jan-campbell-7111917-8112021-2, http://vasevec.parlamentnilisty.cz/komentare/jan-campbell-7111917-8112021-1, https://www.prvnizpravy.cz/sloupky/jak-muze-cinska-filozofie-pomoci/ a analytickým komentářem paní Olgy Lomové (Sinopsis, 17.11.2021) nazvaným - Český vědec ve službách Komunistické strany Číny. Paní Lomová píše, že VI. plenární zasedání ÚV KS Číny ve své rezoluci již potřetí přepisuje soudobé dějiny Číny s cílem legitimizovat vedoucí úlohu strany a pozici generálního tajemníka. Je smutné, že stejnému cíli se propůjčuje i český akademik.
Paní Lomová dochází k takovému názoru asi proto, že je dobře placenou sinoložkou s několika vedlejšími úkoly, včetně sledování zahraničních institucí, ve kterých pracuje, nebo by mohl pracovat nějaký Čech. Protože s pravděpodobností hraničící s jistotou bude to, co se v ČR nazývá zahraniční politikou na jedno oko slepé a na jedno ucho hluché, rozhodl jsem se napsat krátce o rezoluci a osudu jednoho vědce. Příspěvek není podložen znalostmi současných historiků, politologů a opravářů potápějící se lodě, a nestojí na finanční podpoře.
Všeobecný trend
Je dokumentárně dokazatelné, že moderní etapu politických dějin charakterizuje odchod strategického a koncepčního plánování za zavřené dveře elitních stínových struktur. Širší veřejnost neví prakticky nic, jaké menu se pro ni připravuje, kdy bude servírováno a jaká bude jeho cena. Zástupně stačí zmínka o páru covid-19 a zelený úděl se všemi s ním spojenými nejasnostmi. Lid je vyživován omezeným počtem zpráv, většinově mezinárodních, které prosazují nadřazenost globálního nad národním a státním. Rezoluce o historii 6. pléna 19. ÚV KS ČLR je jasnou výjimkou z tohoto trendu. Proto vyvolala ostrou proti-čínskou reakci paní Lomové. Ta spojila svoji kritiku rezoluce s rolí soudce poslední instance ve věci českého vědce. Marku Hrubcovi, kterého znám z několika málo osobních setkání a nedávno vydané knihy - Čína a její partneři: interakce a Eurasie (ISBN 978-80-224-1877-5, Veda 2021) byl zničen s pomocí Sinopsis profesionální život v AV ČR, možná i jinde v EU. Doporučuji seznámit se s verdiktem a odůvodněním v posledním vydání Sinopsis.
Nařknutí z již třetího přepisování soudobých dějin Číny mne vede k tomu, abych se věnoval usnesení s větší pozorností a v kontextu, než tomu bylo zřejmě u paní Lomové. Předesílám, že se jedná o zajímavý a významný historický dokument, oficiální výklad historie země a strany na mnoho let, minimálně do stého výročí ČLR, které se bude připomínat v roce 2049. Žádná zahraniční politika orientovaná na péči o vztah s ČLR, byť asymetrický, se neobejde bez znalosti dokumentu. Dokument přijalo předsjezdové plénum ÚV KSČ, které ukončilo svoji práci v Pekingu 11. 11. nese název – Usnesení ÚV KSČ o hlavních úspěších a historických zkušenostech stoletého boje strany, a vzbudil u mne trojí zájem a nezbytnost krátce interpretovat události související s novou a nedávnou historií Číny.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV
Veřejná doprava
Dobrý den, když tak myslíte na ekologii, proč v Praze není hromadná doprava pro všechny zdarma?
Další články z rubriky

12:17 Jan Campbell: BRICS, výsledky a výzvy
Předpokládám, že většina čtenářů ví, že BRICS je akronym pro označení uskupení původně čtyř zemí, Br…