Jan Čermák: Hospodářský zázrak pod zkratkou BRIC má stále více trhlin

16.07.2013 14:18

Není tomu tak dávno co se země pod zkratkou BRICS (Brazílie, Rusko, Indie, Čína a Jihoafrická republika) snažily sešikovat, resp. zaujmout společný postoj proti politice levného dolaru, který se jim hromadil v devizových rezervách.

Jan Čermák: Hospodářský zázrak pod zkratkou BRIC má stále více trhlin
Foto: Hans Štembera
Popisek: Dolary, ilustrační foto

Dnes mají tyto rychle rostoucí a populačně silné ekonomiky přesně opačné problémy. Rychlý nárůst tržních dolarových úrokových sazeb způsobil rychlý odliv kapitálu, který do těchto ekonomik připlynul v čase, kdy dolarové sazby byly vůči výnosům v BRICS zcela neatraktivní.

Společným průvodním jevem spojeným s odlivem kapitálu z BRICS zemí je přitom u těch zemí, jež mají alespoň částečně liberalizované kapitálové toky (kromě Číny vlastně všechny), oslabování kurzu domácí měny. Nechtějí-li pak centrální banky dotyčných zemí riskovat další nárůst inflace (a s tím spojené sociální nepokoje - viz Brazílie), pak chtě nechtě musí svou měnu bránit a to buď intervencemi, anebo vyššími oficiálními úrokovými sazbami. Přesně tak jak to včera udělala centrální banka Indie, když zvýšila své úrokové sazby o dva procentní body s cílem podpořit rupii.

Trable tzv. emerging markets v okamžiku, kdy dochází k přitvrzování měnových a finančních podmínek v USA nejsou přitom ničím novým a dokonce by se dalo říci, že jde o přirozenou součást hospodářského cyklu v globální ekonomice. Vzpomeňme jen na devadesátá léta, která byla protkaná finančními krizemi v emerging markets (Mexiko - 1994, jihovýchodní Asie - 1997, Rusko - 1998), jež kopírovaly cyklus zvyšování úrokových sazeb Greenspanova Fedu.

Je-li tedy brazilská či indická ekonomika zaskočena tím, že doba levných dolarů končí a real či rupie je pod tlakem, rozhodně to není něco, z čeho by měly být globální trhy překvapeny. Co snad může být znepokojivé je to, že váha ekonomik pod zkratkou BRICS je podstatně větší, než tomu bylo před deseti či dvaceti lety.

Jan Čermák
Analytik ČSOB

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: Názory, ParlamentniListy.cz

Tomio Okamura byl položen dotaz

migranti

V rozhovoru pro PL jste řekl, že hnutí SPD tady nechce žádné africké a islámské migranty. Ty ale podle všeho k nám ani nechtějí. Jak se ale stavíte k přijímání uprchlíků z Ukrajiny? A vracel byste na Ukrajinu bojeschopné muže? A pokud ano, jak?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zbyněk Fiala: O čem jednali Si s Putinem

12:17 Zbyněk Fiala: O čem jednali Si s Putinem

Prohloubení strategické spolupráce s Ruskem nemá být podle Číny závislé na osobách ve vrcholných fun…