Jan Čermák: Hra amerických politiků s ohněm pokračuje

07.10.2013 10:16 | Zprávy

Uzavírka některých federálních úřadů v USA v důsledku nedohody na novém fiskálním rozpočtu pokračuje druhým týdnem. Naděje na rychlý politický smír vedoucí k rychlému návratu k normálu v USA opět po víkendu padly.

Jan Čermák: Hra amerických politiků s ohněm pokračuje
Foto: 123RF.com
Popisek: Americký Kongres

Šéf republikánské většiny Boehner ve Sněmovně reprezentantů se totiž v neděli vytasil s ostrým trumfem, když varoval, že jeho strana nezvýší strop pro dluh federální vlády pokud Obamova administrativa a potažmo demokraté nic neudělají s nákladnou zdravotní reformou. Pro Evropana tak zcela nepochopitelná hra vabank v podání amerických politiků pokračuje, přičemž ve hře není nic jiného, než riziko defaultu Spojených států. Federální vláda totiž stále hospodaří s poměrně vysokým rozpočtovým schodkem, takže pokud republikáni dostojí svým hrozbám a nenavýší zákonem strop pro federální dluh, bude nutné okamžitě vyrovnat rozpočet, což se těžko podaří, pokud například USA neodmítnou vyplácet sociální dávky, důchody či příspěvky v nezaměstnanosti. Alternativou je nezaplatit úroky ze splatného dluhu, což by mělo vpravdě katastrofické důsledky pro celý globální finanční systém.

Málokdo stále věří, že by si američtí politici vydrželi hrát se sirkami v blízkosti stohu slámy tak dlouho, až by jej nechali shořet. Klíčovou otázkou tedy je, jak dlouho je tato hra může bavit, resp. kdy si uvědomí, že jde opravdu do tuhého a je třeba dluhový strop rychle zvednout a zároveň schválit regulérní federální rozpočet. Podle předběžných odhadů amerického ministerstva financí by mělo být dluhového stropu dosaženo 17. října. To však neznamená, že v tu chvíli USA defaultují. Ten (pro všechny stále nepředstavitelný) okamžik by zřejmě nastal teprve v momentě, kdy bude zapotřebí uhradit velké částky v rámci zákonem daných programů sociálního a zdravotního zabezpečení a kdy naběhnou úrokové (kupónové) platby. Tento okamžik pravdy by definitivně nastal ke konci října.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Názory, ParlamentniListy.cz

Proč EU řeší tresty za znásilnění?

Nemám nic proti zpřísnění, ale neměl by si to každý stát řešit legislativně sám? Proč mám dojem, že se EU plete do vnitřních záležitostí států čím dál víc? Kde končí její kompetence? Proč neřešíte třeba nelegální migraci, s kterou jste od voleb nepohnuli?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Paroubek: Těžké je spojování levice

15:49 Jiří Paroubek: Těžké je spojování levice

Česká pravice má jednu obrovskou přednost.