Základní zjištění zprávy, která má jinak skoro sedm tisíc stran, se dají shrnout do pár bodů. CIA prý během „války s terorismem“ po roce 2001 nelegálně zadržovala lidi, nepřesně informovala americké představitele o jejich počtu a na zadržených se dopouštěla většího násilí, než dosud přiznávala.
Podle zprávy nebyl o rozsahu programu před rokem 2006 dostatečně informován dokonce ani sám prezident George Bush, který je tím paradoxně zbaven části odpovědnosti.
Podle zjištění senátního výboru byli zadržení podrobováni bolestivým a ponižujícím praktikám, jako je již dávno debatovaný „waterboarding“, tedy vyvolávání pocitu topení se, ale také byli dlouhodobě připravováni o spánek, nuceni zaujímat bolestivé pozice, zavíráni do velmi malých prostorů nebo vystaveni ohlušujícímu hluku.
Podle členů Senátu také CIA zavádějícím způsobem informovala o účinnosti těchto výslechů. Ty prý ve skutečnosti nevedly k získání skutečně důležitých údajů, ale vedly zadržené k tomu, že vypovídali cokoli, jen aby získali úlevu.
Proti zprávě se velmi ostře ohradily nejméně tři skupiny lidí. Zaprvé lidé z bývalé Bushovy administrativy, kteří tvrdí, že je třeba celou věc vnímat v kontextu doby, kdy Amerika čelila nejen 11. září, ale i vlně dalších incidentů, jako bylo rozesílání antraxu.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Český rozhlas