V těchto dnech se poprvé po mnoha týdnech zdá, že začíná prohrávat. Zda díky tomu vyhraje irácký stát, zatím není jisté. Málikí se považoval za vítěze voleb z konce letošního dubna a očekával, že bude opět vyzván k sestavení vlády.
Potíž byla v tom, že právě Núrí al-Málikí byl považován za osobu, která svým bažením po moci a prosazováním šíitského islámu na úkor ostatních rozdělila Irák. To mimo jiné vedlo k tomu, že se velká část státu dostala do rukou extremistů z Islámského státu a armáda málem zkolabovala.
Irák tak tváří v tvář jedné z největších hrozeb ve svých dějinách už celé týdny otálí. Od dubna čekal na volbu předsedy parlamentu, prezidenta a v posledku také na výběr budoucího premiéra. Málikí nasadil všechny páky, aby tímto pověřeným politikem byl opět on.
V pondělí, po týdnech napětí a poté, co stovky lidí zemřely zbytečně v chaosu války s Islámským státem, nově zvolený prezident Iráku Fuád Masúm konečně oslovil nového premiéra. K Málikího šoku to nebyl on, ale jeho šíitský kolega Hajdar Abádí.
Núrí al-Málikí ovšem dal najevo, že bude o svou moc bojovat dál, bez ohledu na to, co to udělá se státem, kterému má sloužit. Za prvé rozmístil po Bagdádu policejní a vojenské jednotky, které mu zůstávají věrné. Tím ovšem do irácké politiky vrací stranicko-náboženské milice.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: rozhlas.cz